Sociálna poisťovňa v auguste vyplatila vyše 51-tisíc minimálnych dôchodkov

Sociálna poisťovňa v auguste tohto roka vyplatila spolu 51 240 takých starobných a invalidných dôchodkov vyplácaných po dovŕšení dôchodkového veku, ktoré boli automaticky zvýšené na minimálny dôchodok.

03.10.2019 13:15
dôchodca, dôchodok, penzia, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Je to takmer o 3 tisíc viac ako v rovnakom období minulého roka, keď Sociálna poisťovňa vyplatila 48 691 minimálnych dôchodkov.

Z uvedeného počtu 51 240 dôchodkov zvýšených na minimálny dôchodok, ktoré boli vyplatené v auguste, bolo 48 160 starobných dôchodkov a 3 080 invalidných dôchodkov po dosiahnutí dôchodkového veku, pričom celkovo bolo 50 313 dôchodkov vyplatených na Slovensku a ďalších 927 do zahraničia.

Nárok na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok má poberateľ starobného dôchodku (aj keď bol predtým priznaný ako predčasný starobný dôchodok) alebo poberateľ invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku (bez ohľadu na mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť), ak spĺňa zákonom stanovené podmienky. O zvýšenie dôchodca nemusí osobitne žiadať, Sociálna poisťovňa mu dôchodok na úroveň minimálneho dôchodku zvýši z vlastnej iniciatívy automaticky bez jeho žiadosti.

Výška minimálneho dôchodku je u každého dôchodcu individuálna a závisí od získania tzv. počtu kvalifikovaných rokov, ktoré dosiahol počas svojho aktívneho pracovného života. Ak dôchodca získa 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia – čo je minimálny počet – od 1. januára 2019 mu patrí dôchodok minimálne vo výške 278,90 eura mesačne. Od 1. januára 2020 nastane aj v tejto oblasti ďalší nárast – minimálny dôchodok bude pri 30-tich rokoch kvalifikovaného obdobia vyšší o 7 eur a dosiahne hodnotu 285,90 eura mesačne.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #dôchodok #penzia #minimálny dôchodok