Sociálna poisťovňa mení exekučné zrážky z dôchodkov

Dôchodcom, ktorí majú súdnym exekútorom nariadené exekučné zrážky, sa po zvýšení ich dôchodku zmení aj výška exekučnej zrážky.

13.01.2020 13:05
seniero, dôchodok, dôchodca, predčasný dôchodok, Foto:
Prepočet exekučnej zrážky dôchodcovi, ktorý má exekúciu, vykoná Sociálna poisťovňa vždy individuálne.
debata

Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, v týchto dňoch Sociálna poisťovňa prepočítava približne 35-tisíc exekučných zrážok. Dôchodky sa všetkým, teda aj exekvovaným dôchodcom, zvyšujú od 1. januára tohto roka, čím stúpa aj príjem exekvovaného dôchodcu. „Sociálna poisťovňa je preto následne povinná vykonávať exekučné zrážky z aktuálnej zvýšenej sumy dôchodku, a preto pri každej zmene výšky dôchodku musí prepočítať aj výšku exekučnej zrážky,“ objasnil Višváder.

Prepočet exekučnej zrážky dôchodcovi, ktorý má exekúciu, vykoná Sociálna poisťovňa vždy individuálne. Z valorizovaného dôchodku sa odpočíta základná suma, ktorá musí dôchodcovi zostať. Je to 100 % životného minima, čiže od 1. júla 2019 je to 210,20 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej dôchodca poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 % sumy životného minima, teda 105,10 eura mesačne. Okrem toho sa ešte osobitne prihliada na prípady, ak je pohľadávkou výživné na maloleté dieťa. O zvýšenej sume exekučnej zrážky dostane dôchodca v januári od Sociálnej poisťovne písomné oznámenie.

Výška exekučnej zrážky sa podľa Višvádera spravidla prepočítava dvakrát do roka, a to pri valorizácii dôchodkov v januári – vtedy sa výška zrážky spravidla zvýši a pri zvýšení životného minima v júli – vtedy sa výška zrážky spravidla zníži.

debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #Dôchodcovia #zrážky z dôchodkov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy