Minimálne dôchodky: Dátum vydania rozhodnutia nemá vplyv na ich výšku

28.01.2020 09:43
penzia, dôchodca, dôchodok
Ilustračné foto. Autor:

Sociálna poisťovňa ubezpečuje dôchodcov, ktorí majú nárok na priznanie, resp. zvýšenie minimálneho dôchodku podľa novej právnej úpravy, že robí všetko pre to, aby ho dostali v zákonnej lehote.

Dôležitejší je však ten fakt, že dátum doručenia rozhodnutia nemá žiaden vplyv na jeho výšku.

Dávku dostanú vyplatenú od dátumu zákonného nároku (aj s doplatkom), v tomto prípade od 1. januára 2020. Nebudú teda o nič ukrátení. O minimálny dôchodok nemusia osobitne žiadať, dostanú ho automaticky na základe úpravy zákona.

Vzhľadom na to, že legislatívne zmeny, ktoré zmenili podmienky na priznanie a výplatu minimálneho dôchodku, boli prijaté až koncom roku 2019, Sociálna poisťovňa robí v mimoriadnom pracovnom režime všetky potrebné kroky, aby ich zrealizovala čo najskôr.

Zákonná lehota na priznanie dôchodku je 60 dní , tak ako pri ostatných dávkach sociálneho poistenia. Táto zákonná lehota uplynie na konci februára. Sociálna poisťovňa odmieta medializované neodborné útoky časti politikov na jej adresu.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#penzista #penzia #minimálny dôchodok #dôchodca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku