Pracujúce deti by mali prispievať na penzie svojich rodičov, tvrdí Krajniak

Pracujúce deti by mali prispievať na penzie svojich rodičov. Na tlačovej besede to po stretnutí so seniorskými organizáciami uviedol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

02.06.2020 15:33
manželia, seniori, záhrada, oberanie, láska Foto:
Ilustračné foto.
359

„Je veľmi dôležité, aby sme zvýšili dôchodok tým seniorom, ktorí sa podstatným spôsobom zaslúžili o to, že slovenská ekonomika rastie a rozvíja sa,“ povedal. Zámer, aby pracujúce deti mohli prispievať istou časťou svojich odvodov alebo inou formou na dôchodok svojich rodičov, je podľa ministra práce súčasťou programového vyhlásenia vlády. Takéto riešenie považuje za spravodlivé.

Podľa Krajniaka by mohlo ísť o formu asignácie dane v prospech rodičov, venovanie časti odvodov rodičom alebo o daňovú úľavu, resp. daňový bonus. „Je to aj vec symbolického ocenenia a vrátenie sa k princípu troch grošov,“ tvrdí Krajniak.

Šéf rezortu práce upozornil na to, že výchova jedného dieťaťa do jeho 20 rokov stojí rodičov 50– až 70-tisíc eur. Rodičia, ktorí vychovali svoje deti, podľa neho stratili počas života príjem a obetovali svoj kariérny rast. Každý rodič by podľa Krajniaka mal mať aspoň symbolické poďakovanie vo forme toho, že dieťa bude môcť na jeho penziu prispievať. „Ten, kto vychoval osem detí a všetky pracujú, tak častokrát okráda sám seba o výšku dôchodku,“ zdôraznil.

Minister práce tiež považuje za dôležité, aby jedným zo zdrojov financovania dôchodkov bol „istý prírastok blahobytu“. Ak sa podľa neho celému štátu darí aj vplyvom rastúcej miery automatizácie a robotizácie, tak prírastok blahobytu súvisiaci s rastom produktivity práce by mal byť aspoň čiastočným príspevkom do penzijného systému. V súvislosti s trinástym dôchodkom minister práce zopakoval svoje predošlé vyjadrenia o tom, že verí, že trinásta penzia bude v tomto a budúcom roku vyplatená.

„Našli sme veľkú ústretovosť a pochopenie pre naše problémy,“ povedal predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Lipiansky. Považuje za dôležité, aby seniori mohli vyjadriť svoje stanoviská k dôchodkovému systému na Slovensku.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
359 debata chyba
Viac na túto tému: #seniori #rodičia #dôchodky #deti