Ako sa pripraviť na odchod do dôchodku?
Každý poistenec by sa počas produktívneho veku mal zaujímať o svoje dôchodkové poistenie a priebežne ho kontrolovať. Urobiť tak možno viacerými spôsobmi: osobne v ktorejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovne, telefonicky alebo e-mailom. Každý poistenec si tiež môže v pobočke bezplatne a na počkanie vybaviť tzv. Grid kartu. Prostredníctvom nej môže na webovej stránke Sociálnej poisťovne pohodlne sledovať svoje obdobia dôchodkového poistenia po roku 2003.
Kedy začať s prípravami?
Približne rok pred dovŕšením dôchodkového veku. Len takto bude mať poistenec dostatočný časový priestor na prípadné doplnenie chýbajúcich dokladov o obdobiach dôchodkového poistenia, ktoré neeviduje Sociálna poisťovňa.
Kde sa podáva žiadosť o dôchodok?
O spísanie žiadosti o dôchodok treba požiadať pobočku Sociálnej poisťovne príslušnú podľa miesta trvalého pobytu. Na spísanie žiadosti o dôchodok sa objednajte. Spísanie žiadosti o dôchodok si vyžaduje asistenciu zamestnanca Sociálnej poisťovne a trvá najmenej pol hodiny. Preto je lepšie objednať sa prostredníctvom rezervačného systému. Poistenec si vďaka on-line formuláru dohodne návštevu pobočky v presne stanovenom termíne. Formulár možno nájsť na webovej stránke Sociálnej poisťovne po kliknutí na odkaz Objednajte si termín návštevy pobočky na úvodnej stránke. Poistenec si po prihlásení vyberie typ dôchodku, o ktorý chce požiadať, zadá svoje mesto alebo obec. Systém vygeneruje najbližšiu pobočku a poistenec si vyberie presný termín, ktorý mu vyhovuje. Po potvrdení tohto termínu Sociálna poisťovňa žiadateľovi zašle meno pracovníka, ktorý bude jeho žiadosť vybavovať, a zoznam dokladov, ktoré je potrebné na stretnutie priniesť.
Ako dlho trvá rozhodovanie o dôchodku?
Na rozhodnutie o výške dôchodku má Sociálna poisťovňa podľa zákona 60 dní od podania žiadosti. Ak žiadateľ nemá zdokladované všetky obdobia dôchodkového poistenia (zamestnanie, štúdium, evidencia na úrade práce a pod.) a treba doklady doplniť, môže sa konanie o priznaní penzie predĺžiť o ďalších najviac 60 dní. O predĺžení konania musí Sociálna poisťovňa poistenca písomne informovať. Rozhodovanie tak môže trvať až 120 dní, čo je maximálny čas. Ak v tomto období nerozhodne o dôchodku, musí konanie prerušiť. Ak je konanie prerušené, toto obdobie sa nezapočítava do lehôt na vybavenie žiadosti o dôchodok.
Kedy sa konanie o dôchodku preruší, ako dlho trvá a čo sa vtedy deje?
Ak sa nepodarí preukázať splnenie podmienok nároku na priznanie dôchodku (odpracovaných aspoň 15 rokov), Sociálna poisťovňa konanie o priznaní dôchodku preruší, kým sa tieto skutočnosti preukážu. V tomto období Sociálna poisťovňa naďalej zisťuje rozhodujúce skutočnosti a zároveň je na žiadateľovi o dôchodok, aby vo vlastnom záujme predložil potrebné doklady, ktoré ho oprávňujú na poberanie dôchodku. Bez nich nie je možné o žiadosti o dôchodok rozhodnúť a žiadateľ nebude dostávať dôchodkovú dávku, lebo na ňu nespĺňa podmienky.
Možno žiadosť o dôchodok vziať späť?
Áno, je to možné. Ak si to poistenec rozmyslí a chce naďalej iba pracovať a nepoberať dôchodok, stačí, ak napíše ústrediu Sociálnej poisťovne list. Uvedie v ňom svoje identifikačné údaje (meno, priezvisko, rodné číslo a adresu). Z listu musí jednoznačne vyplývať, že berie žiadosť späť. List musí byť vlastnoručne podpísaný. Urobiť tak môže do 30 dní od doručenia rozhodnutia o dôchodku, to znamená dovtedy, kým rozhodnutie nie je právoplatné.
Možno o dôchodok požiadať spätne?
Ak poistenec dovŕši dôchodkový vek, nemusí hneď požiadať o dôchodok. Môže naďalej pracovať bez toho, aby dôchodok poberal. Ak sa po nejakom čase rozhodne požiadať o dôchodok, môže oň požiadať aj spätne. Vyplatený mu však môže byť najviac tri roky spätne od podania žiadosti o dôchodok, ale len za obdobie po dovŕšení dôchodkového veku. Napríklad ak dôchodkový vek dovŕšil v roku 2010 a o dôchodok požiada v roku 2020 so spätnou platnosťou, bude mu vyplatený iba od roku 2017 (čiže najviac tri roky spätne).
Ako možno z invalidného prejsť na starobný dôchodok?
Ak poberateľ invalidného dôchodku dovŕši dôchodkový vek, môže (ale nemusí) požiadať o starobný dôchodok. K žiadosti o starobný dôchodok prikladá už len doklady, ktoré neboli v minulosti priložené k žiadosti o invalidný dôchodok. Sociálna poisťovňa mu v zákonnej lehote 60 dní od podania žiadosti vypočíta výšku starobného dôchodku, porovná ju s vyplácaným invalidným dôchodkom a bude mu vyplácať ten, ktorý je vyšší.
Doklady, bez ktorých sa nezaobídete…
Na spísanie žiadosti o dôchodok potrebujete:
- doklad o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom a pod.) alebo potvrdenie školy odkedy dokedy trvalo štúdium, ktoré nebolo predpísaným spôsobom ukončené,
- vojenská knižka alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou,
- rodné listy detí, prípadne rozhodnutie príslušného orgánu, na základe ktorého bolo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. V prípade úmrtia dieťaťa pred dosiahnutím 18. roku veku je potrebný aj úmrtný list alebo výpis z matriky,
- potvrdenie o všetkých obdobiach, v ktorých občan bol evidovaný v evidencii nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie pred 1. januárom 2001, poberal podporu v nezamestnanosti v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003, hodnoverný doklad (najmä evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu), z ktorého je zrejmé, odkedy dokedy trvalo zamestnanie,
- potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
Na posúdenie nároku na minimálny dôchodok okrem uvedených dokladov je potrebné aj:
- potvrdenie príslušnej inštitúcie (príslušných inštitúcií) o sume dôchodku vyplácaného z cudziny, a to k dátumu, od ktorého žiadateľ žiada priznať starobný dôchodok, ak sa žiadateľovi vypláca dôchodok z cudziny,
- potvrdenie príslušnej inštitúcie (príslušných inštitúcií) o obdobiach poistenia získaných v cudzine, ak ich žiadateľ získal.
Evidenčný list dôchodkového poistenia je potrebný v prípade, že žiadateľ bude naďalej zamestnaný u toho istého zamestnávateľa aj po dátume, od ktorého žiada starobný dôchodok.
Žiadosť, ktorá nie je doložená potrebnými dokladmi, si vyžaduje dodatočné zisťovanie chýbajúcich údajov, čo spravidla predĺži čas vybavovania dôchodku.