Sociálna poisťovňa v I. polroku zamietla 8 % žiadostí o dôchodok

19.08.2020 12:58
senior, dôchodca, dôchodok, kalkulačka
Ilustračné foto. Autor:

Za prvý polrok tohto roka Sociálna poisťovňa zamietla 4 137 žiadostí o dôchodok.

Podľa druhu dôchodku najväčší podiel – viac ako 68 % – predstavovali zamietnuté žiadosti o invalidný dôchodok (2 829 žiadostí). Nasledovali žiadosti o predčasný starobný dôchodok (14 % a 581 žiadostí) a starobný dôchodok (10,4 % a 433 žiadostí). V skupine s najmenším podielom boli zamietnuté žiadosti o sirotský dôchodok (4,5 % a 187 žiadostí), vdovský (1,9 % a 80 žiadostí) a vdovecký dôchodok (0,6 % a 27 žiadostí).

V tom istom období Sociálna poisťovňa prijala spolu 53 373 žiadostí o niektorú z dôchodkových dávok a pozitívne vybavila 41 024 takýchto žiadostí. Pri porovnaní množstva zamietnutých žiadostí s počtom prijatých podiel zamietnutých predstavoval necelých 8 %.

Dôvodom zamietnutia bolo v prevažnej väčšine nesplnenie základných podmienok potrebných na priznanie nároku na dôchodkovú dávku. Pri žiadostiach o predčasný starobný dôchodok bola najčastejšou príčinou zamietnutia skutočnosť, že suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého poistenec požiadal o jeho priznanie, nebola vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu (od 1. júla 2020 je životné minimum 214,83 eura). Pri zamietnutých žiadostiach o invalidný dôchodok bolo v prevažnej miere dôvodom nesplnenie zdravotných podmienok určujúcich vznik invalidity.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zamietnutie žiadosti #Sociálna poisťovňa #penzia #dôchodok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku