Dôchodkový vek človeka, ktorý neodpracoval minimálne 15 rokov

27.12.2020 10:13
dôchodca, otáznik, otázka
Ilustračné foto. Autor:

Na budúci rok by som mohol požiadať o starobný dôchodok, avšak nemám odpracovaných 15 rokov, a tak musím pracovať ďalej. Ako je to v tomto prípade – aký bude môj dôchodkový vek?

Poistencovi vznikne nárok na starobný dôchodok, ak dovŕši opatrením ustanovený dôchodkový vek a ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku získa najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia.

Ak poistenec dovŕši dôchodkový vek ustanovený na príslušný rok, ale 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia získa až neskôr, jeho dôchodkový vek ostáva zachovaný a nebude sa ďalej upravovať v závislosti od dôchodkového veku ustanoveného na kalendárny rok, v ktorom získa 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia.

Napríklad, poistenec narodený 12. júna 1958, dovŕši dôchodkový vek 12. februára 2021 (dôchodkový vek poistenca je dôchodkový vek ustanovený na rok 2021, 62 rokov a 8 mesiacov). Pätnásť odpracovaných rokov získa až 19. mája 2021. Nárok na starobný dôchodok mu môže vzniknúť najskôr od 19. mája, kedy splní všetky podmienky nároku na starobný dôchodok. Jeho dôchodkový vek (62 rokov a 8 dní) a dátum dovŕšenia dôchodkového veku (12. februára 2021) ostane zachovaný.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#suma penzie #penzista #dôchodok #dôchodkový vek #dôchodca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku