Kedy môže predčasný dôchodca pracovať na dohodu s odvodovou úľavou

07.01.2021 07:46
dôchodca, farmár, vrecia, senior, práca
Ilustračné foto. Autor:

Môžem pracovať na dohodu s odvodovou úľavou a súčasne poberať predčasný starobný dôchodok?

Môžete, ak už predčasný starobný dôchodok poberáte. Od 1. júla 2018 môže pracovať na dohodu s odvodovou úľavou aj poberateľ predčasného dôchodku bez toho, aby mu jeho vyplácanie Sociálna poisťovňa zastavila, ak príjem z tejto dohody nepresiahne za rok 2 400 eur.

Môžete teda poberať predčasnú penziu a zároveň aj pracovať na dohodu. Ak však príjem z takejto dohody za rok presiahne 2 400 eur, Sociálna poisťovňa zastaví výplatu predčasného dôchodku a v ďalšom roku výplatu v januári obnoví a zúčtuje.

Ak by ste však vykonávali činnosť na základe dvoch alebo viacerých dohôd, a len jedna z nich je dohoda s odvodovou úľavou, nárok na výplatu predčasného dôchodku vám zanikne.

Zároveň treba zdôrazniť, že pri spisovaní žiadosti o predčasný dôchodok ešte nemôžete pracovať na dohodu s odvodovou úľavou, teda byť dôchodkovo poistený.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#penzista #penzia #odvodová úľava #dohoda #dôchodca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku