Pokračovanie článku: Ako porastú penzie v januári? Kto nedostane nič? + kalkulačka

Valorizácia po novom a „rozmrazené“ minimálne penzie

Ministerstvo práce sa vzhľadom na rekordnú infláciu chystá obnoviť zvyšovanie minimálnych dôchodkov. Zmeniť by sa mal aj súčasný valorizačný mechanizmus, podľa ktorého sa zvyšujú penzie. Mal by mal zohľadňovať dlhšie sledované obdobia vývoja spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov.

„Valorizačný mechanizmus tak bude zohľadňovať najaktuálnejšie údaje o raste spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, ktoré budú dostupné na stránke Štatistického úradu SR v čase, keď Sociálna poisťovňa bude pripravovať zvyšovanie dôchodkových dávok na budúci rok," uvádza sa v predbežnej informácii k príprave návrhu.

dôchodok, penzia, dôchodkyňa Čítajte aj Kedy do penzie: Koľko rokov sa započíta do odpracovaných? Otázky a odpovede

V súčasnosti sa penzie zvyšujú od 1. januára podľa toho, aká bola medziročná inflácia za domácnosti dôchodcov v prvom polroku predošlého roka. Takýto valorizačný mechanizmus však podľa rezortu práce nezohľadňuje najaktuálnejšie údaje o dôchodcovskej inflácii.

Od januára 2020 boli sumy minimálneho dôchodku výrazne zvýšené (pre osobu s 30 rokmi dôchodkového postenia o 55,40 eura), v dôsledku naviazania úvodnej sumy minimálneho dôchodku na 33 percent priemernej mzdy. Zavedenie tejto „štedrejšej“ úvodnej sumy potieralo princíp zásluhovosti v dôchodkovom systéme a účel samotného minimálneho dôchodku, Z uvedených dôvodov súčasná vláda od roku 2021 „zmrazila“ sumy minimálnych dôchodkov.

Na rovnakej úrovni mali zostať až do chvíle, kým 136 % sumy životného minima nedosiahne sumu minimálneho dôchodku za 30 kvalifikovaných rokov (334,30 eura). Pôvodne sa očakávalo, že sa tak stane v roku 2028 až 2029. Vzhľadom na vysokú infláciu a rýchlejší rast životného minima nakoniec navrhne skoršie opätovné zvyšovanie minimálnych dôchodkov.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #penzia #Dôchodcovia #dôchodky #valorizácia #zvyšovanie dôchodkov #suma penzie
Flowers