Krajniak považuje Pellegriniho návrh na valorizáciu penzií za nereálny. Vyžiadal by si už tento rok viac ako 800 miliónov eur

Ak medziročná dôchodcovská inflácia za prvý polrok príslušného roka dosiahne aspoň 5 percent, dôchodky by sa podľa opozičného návrhu zvyšovali k 1. júlu o medziročnú dôchodcovskú infláciu vykázanú za prvý polrok.

28.01.2023 19:02
starý muž, dôchodca, peniaze, prasiatko, sporenie Foto:
Ilustračné foto
debata (12)

Ministerstvo práce nesúhlasí s návrhom novely zákona o sociálnom poistení od opozičných poslancov zoskupených okolo Petra Pellegriniho (Hlas-SD), ktorým sa má zmeniť mechanizmus valorizácie dôchodkov.

Podľa navrhovanej novely zákona sa má upraviť referenčné obdobie pre účely valorizácie penzií z prvých šiestich mesiacov na prvých deväť mesiacov roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku. Ak medziročná dôchodcovská inflácia za prvý polrok príslušného roka dosiahne aspoň 5 percent, dôchodky sa majú k 1. júlu zvýšiť o medziročnú dôchodcovskú infláciu vykázanú za prvý polrok. Ak by sa uplatnil takýto postup, k 1. januáru nasledujúceho roka by sa penzie zvyšovali o priemerné percento dôchodcovskej inflácie za júl až september predošlého roka.

veselí dôchodcovia, penzisti, dôchodok, seniori Čítajte aj Rok 2024: Penzie porastú o najvyššiu sumu v histórii. O rekordných 17 percent

Prijatie novely zákona by podľa rezortu práce a sociálnych vecí zvýšilo výdavky na dôchodky už v tomto roku o 835 miliónov eur. Vychádza z toho, že by sa penzie valorizovali od 1. júla tohto roka o očakávanú mieru dôchodcovskej inflácie, teda o 16,9 percenta. Negatívny vplyv by mala novela zákona aj na rozpočet Sociálnej poisťovne na rok 2024. „Vzhľadom na nejednoznačnosť právnej úpravy nie je možné tento vplyv momentálne kvantifikovať," upozornil rezort.

Legislatívny návrh pritom podľa ministerstva ani nie je vykonateľný. Údaj o medziročnej dôchodcovskej inflácii za prvý polrok príslušného roka totiž bude štatistický úrad zverejňovať až okolo 14. júla, teda až počas nasledujúceho mesiaca po uplynutí prvého polroka. „To znamená, že nemožno na základe skutočne vykázanej hodnoty za prvý polrok zvyšovať dôchodky s účinnosťou už od 1. júla, keďže táto hodnota nebude ešte v danom čase známa," zdôrazňuje rezort.

veselí dôchodcovia, penzisti, dôchodok, seniori Čítajte aj Nedostali ste zvýšený dôchodok? Sumu, o ktorú vám zvýšili penziu, máte na účte

Spôsob valorizácie v kalendárnom roku nasledujúcom po kalendárnom roku, v ktorom by sa uplatnil postup mimoriadnej valorizácie, je podľa ministerstva nejednoznačný. „Nie je zrejmé, či predkladatelia majú zámer používať na valorizáciu od 1. januára 2024 medziročný rast inflácie za domácnosti dôchodcov za tretí kvartál 2023 alebo medzimesačný rast inflácie za domácnosti dôchodcov za tretí kvartál 2023," dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #penzia #valorizácia