Rezort práce navrhuje "zabetónovať" štedré výsluhové dôchodky

Bývalým policajtom a vojakom sa totiž pri výpočte výšky dôchodku zo Sociálnej poisťovne zohľadňujú nielen príjmy, z ktorých naozaj platili odvody do Sociálnej poisťovne, ale aj ich pôvodné príjmy v armáde či polícii, upozorňuje člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

04.05.2023 10:41
muž, otec, rodič, dôchodca Foto:
Ilustračné foto
debata (52)

Vládny návrh novely zákona o sociálnom poistení môže nespravodlivo „zabetónovať“ o 25 až 80 percent vyššie civilné dôchodky pre bývalých vojakov a policajtov s ročnými nákladmi 21 miliónov až 44 miliónov eur. Vo svojom blogu na to upozorňuje člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Martin Šuster.

Video
Odkladať 10 eur mesačne a naozaj mať na konci až 78-tisíc? Ako sme dospeli k takejto sume?

Navrhovaná novela zákona, o ktorej má v druhom čítaní na aktuálnej schôdzi rokovať parlament, podľa neho zachováva a dokonca ešte rozširuje desaťročnú prax dvojitého započítavania časti nárokov príslušníkov silových zložiek.

mince, ľudia, peniaze Čítajte aj Boli ste vojakom či policajtom? Od júla 2023 dostanete čiastkový dôchodok zo Sociálnej poisťovne + príklady

Problém je podľa člena RRZ v tom, že bývalým policajtom a vojakom sa pri výpočte výšky dôchodku zo Sociálnej poisťovne zohľadňujú nielen príjmy, z ktorých naozaj platili odvody do Sociálnej poisťovne, ale aj ich pôvodné príjmy v armáde či polícii. „Z dostupných údajov nevieme, o koľko sú mzdy bývalých vojakov a policajtov v civile nižšie, než ich pôvodný príjem, pravdepodobne však sú výrazne nižšie," uviedol Šuster. Ak sú ich civilné príjmy medzi minimálnou a priemernou mzdou, tak nesprávny výpočet tzv. priemerného mzdového bodu vyjadrujúceho podiel ich príjmu voči priemernej mzde im podľa Šustera zvýši civilnú časť dôchodku o 25 percent až 80 percent.

Ministerstvo práce a Sociálna poisťovňa podľa Šustera argumentujú tým, že musia použiť takýto štedrý výpočet civilných dôchodkov, lebo podobný systém uplatňovali už 10 rokov. „Takéto vysvetlenie je ťažko pochopiteľné. Ak máme v systéme chybu, tak novela zákona by mala chybu odstrániť, nie ju zakonzervovať," zdôraznil. Podľa neho je takýto postup diskriminačný voči viac ako miliónu „bežných“ penzistov. „V neposlednom rade je to nespravodlivé voči budúcim generáciám, ktoré tieto neopodstatnené výdavky v desiatkach miliónov eur budú musieť jedného dňa splatiť," uviedol.

Riešenie civilných dôchodkov pre príslušníkov silových zložiek je pritom podľa Šustera pomerne jednoduché, podobné sa používa pre ľudí, ktorí väčšinu života odpracovali v zahraničí a u nás odpracovali menej ako 15 rokov. „Dôchodky bývalých vojakov a policajtov by mali závisieť výlučne od obdobia platenia civilných odvodov do Sociálnej poisťovne a od výšky ich odvodov," dodal člen rozpočtovej rady.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #vojaci #policajti #výsluhové dôchodky