Zásadné zmeny vo vyplácaní dôchodkov. Ministerstvo práce navrhuje takúto úpravu, na peniaze sa bude čakať

Zásadné zmeny vo vyplácaní dôchodkov z druhého piliera sa majú opäť posunúť, rezort práce potrebuje čas na spresnenie úpravy. Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje opäť posunúť začiatok zmien vo výplatnej fáze v druhom dôchodkovom pilieri o jeden rok.

11.01.2024 11:35
seniori, Sociálna poisťov Foto:
Ilustračné foto.
debata

Išlo by už o druhý ročný posun, keďže z 1. januára 2024 na 1. januára 2025 zmeny vo výplatnej fáze posunula už parlamentom schválená novela zákona od vtedajšieho poslanca za hnutie Sme rodina Miloša Svrčeka. Rezort práce pod vedením Erika Tomáša (Hlas-SD) navrhuje, aby sa tento termín posunul na 1. január 2026. Tento krok je súčasťou návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý schválila vláda Roberta Fica.

„V roku 2023 sa v pléne Národnej rady SR nepodarilo presadiť potrebné vecné a legislatívno-technické zmeny, ktoré sú nevyhnutné na dosiahnutie vykonateľnosti týchto ustanovení," argumentuje rezort práce a sociálnych vecí. Podľa ministerstva je predovšetkým nevyhnutné spresniť, aká časť aktuálnej hodnoty osobného dôchodkového účtu sporiteľa sa má po dovŕšení dôchodkového veku použiť na vyplatenie starobného, resp. predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia, či celá hodnota úspor alebo jej polovica. Tieto korekcie následne umožnia ministerstvu práce vydať aj tri vykonávacie predpisy, na základe ktorých majú Sociálna poisťovňa a dôchodkové správcovské spoločnosti realizovať nové postupy v praxi.

Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje súbežne posunúť aj účinnosť právnej úpravy, ktorou sa má predĺžiť účasť časti sporiteľov na starobnom dôchodkovom sporení a teda aj platenie a odvádzanie povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, a to až do času poberania starobného dôchodku formou doživotného dôchodku. „Vzhľadom na to, že táto právna úprava bola formulovaná v kontexte podmienok novej výplatnej fázy, navrhuje sa tento prístup zachovať a posunúť aj účinnosť týchto ustanovení na 1. január 2026," dodalo ministerstvo.

Výplatná fáza druhého piliera sa tak má zmeniť až od roku 2026. Od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma rozdelí na dve polovice. Jednu polovicu bude dôchodková spoločnosť vyplácať počas 10 rokov tzv. programovým výberom sporiteľovi, druhá polovica sa bude naďalej priebežne zhodnocovať vo fondoch. Počas týchto 10 rokov budú tieto sumy dediteľné. Po 10 rokoch si sporiteľ môže zo zvyšných úspor zakúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Po zakúpení doživotného dôchodku pozostalí po sporiteľovi strácajú výhodu dedenia.

debata chyba
Viac na túto tému: #penzia #II. pilier #vyplácanie dôchodku