Ochranný príspevok je určený na zabezpečenie osobných výdavkov osoby, ktorá nemá možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou.
Ochranný príspevok je príspevok, ktorý je možné poskytovať v rámci pomoci v hmotnej núdzi. Výška pomoci v hmotnej núdzi sa určí ako rozdiel medzi sumou nárokov na pomoc a príjmom všetkých členov domácnosti. Za príjem sa na účely pomoci v hmotnej núdzi považuje okrem iného aj dôchodok.
Zákon hovorí, že hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť príjem vlastnou prácou, výkonom vlastníckych práv alebo uplatnením nárokov.
Ak je domácnosť v hmotnej núdzi, neznamená to ešte, že má automaticky nárok na poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi. Pomoc v hmotnej núdzi sa poskytuje iba do sumy nárokov stanovenej v zákone o pomoci v hmotnej núdzi, nie do sumy životného minima.
Tento nárok si občan uplatňuje podaním písomnej žiadosti. Žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi a osobitný príspevok sa podáva na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu občana.
Na výzvu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny občan doplní ďalšie údaje o svojej osobe alebo o členoch domácnosti.
Žiadosť musí obsahovať: meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, rodinný stav, adresu pobytu členov domácnosti, adresu na doručovanie písomností a adresu alebo číslo účtu v banke alebo v pobočke zahraničnej banky na území Slovenskej republiky na poukazovanie pomoci v hmotnej núdzi a údaje o príjme, bytových pomeroch, nárokoch a údaje o majetku členov domácnosti.
V prípade poberateľov dôchodkových dávok je príspevok za každého člena domácnosti je 86,80 eura mesačne, ak ide o člena domácnosti, ktorý dosiahol vek potrebný na nárok na starobný dôchodok, poberateľom predčasného starobného dôchodku alebo je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a poberá invalidný dôchodok.