Pozrite si konkrétny príklad, ako a prečo sa ženám znižuje penzia

Ženy majú na Slovensku zhruba o pätinu nižšie dôchodky ako muži. Súvisí to aj s tým, že počas života zarábajú menej ako muži. Ale aj materská dovolenka, ktorá matkám znižuje osobný mzdový bod, ktorý je dôležitou veličinou na výpočet starobného dôchodku.

12.04.2024 06:00
dôchodkyňa, seniorka Foto:
Ilustračné foto.
debata (26)

Ako slovenský sociálny systém trestá matku troch detí za to, že deti porodila a vychovala na výške dôchodku, uviedol na príklade Jozef Magyar, riaditeľ Rehakliniky Dudince. „Ak sa následne žena rozvedie a otec jej detí je finančne nepomáha je neskutočne trestaná za výchovu generácie, ktorá ich má zabezpečiť svojou prácou. Za každé dieťa má znížený dôchodok minimálne o 6 % v porovnaní s mužom, lebo aj každá OČR jej znižuje príjem a POMB,“ dodal Magyar.

Príklad o koľko žena z 3 deťmi dostane nižší dôchodok

Dôchodok sa vypočíta: Aktuálna dôchodková hodnota (pre tento rok 17,7688 eura) x počet odpracovaných rokov * POMB.

Chudobnejšie ženy

Podľa najnovších údajov Štatistického úradu SR je v súčasnosti na Slovensku postihnutých príjmovou chudobou 13,9 % žien, jednočlenná domácnosť žien má mieru rizika chudoby na úrovni 26,3 %.

„Napriek tomu, že emancipácia žien pokročila a ženy už nemusia bojovať o svoje volebné právo, vo verejnom živote, v práci a zárobkoch, a následne aj v priznaných dôchodkoch, sú ženy stále v nevýhodnejšej pozícii ako muži. KOZ SR pri príležitosti Medzinárodného dňa žien pripomína, že neexistuje priestor na takéto prejavy a prehlbovanie rozdielností. Vyzývame na prelomenie bariér, spochybnenie stereotypov, na spravodlivé zaobchádzanie a vytvorenie prostredia, kde sú všetky ženy cenené a rešpektované,“ vyzdvihuje Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ).

Najčastejšie bariéry

Muži zarábajú o 10,2 % viac, ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve. Naopak, ženy majú mzdy o 10,5 % nižšie, ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve. Výrazný rozdiel je aj pri porovnaní mzdy muža a ženy. Ženy dosahujú len 81,2 % mzdy mužov, rodový mzdový rozdiel je teda na úrovni 18,8 % v neprospech žien.

Ženy zarábajú na Slovensku o takmer pätinu menej ako muži. Prečo je tomu tak?

„Medzi najčastejšie bariéry, s ktorými sa ženy stretávajú, patrí okrem už spomínaného nízkeho mzdového ohodnotenia, aj nemožnosť kariérneho rastu, vysoká nezamestnanosť, zložitý návrat na trh práce po materskej dovolenke, nedostupnosť predškolskej výchovy, ale aj vysoká nezamestnanosť, či obťažovanie na pracovisku,“ uviedla prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #ženy #materstvo #materská