Na podlahe sa šetriť neoplatí

V auguste vrcholí obdobie rekonštrukcií bytov a domov. Medzi najčastejšie letné úpravy rozhodne patrí výmena podlahy. Najviac sa opravujú dlážky v starých panelových bytoch, ktoré sa často stavali rýchlo a lacno.

09.08.2011 07:07
Bývanie, podlaha Foto:
Podlaha musí byť nielen bezpečná, ale aj odolná, trvanlivá a ľahko udržiavateľná.
debata

O kvalitnej podlahe mohli ľudia často len snívať, drevené či akékoľvek iné podlahové krytiny nahrádzalo lacné a v tom čase aj nekvalitné a navyše škaredé linoleum. V súčasnosti je však už v ponuke množstvo druhov podlahových krytín v nespočetnom množstve farieb, vzorov a z rôznych typov materiálov v širokom cenovom rozpätí.

Ak ste majiteľom staršieho nezrekonštruovaného panelového bytu, nemusíte linoleum na dlážke prekrývať kobercom, ako sa to robilo kedysi. Koberce však mali v panelákoch výhodu, na podlahách vytvárali tepelnú a zvukovú izoláciu, takže ste zhora nepočuli každý krok suseda.

Orientačné ceny podlahových krytín
Drevená podlaha v závislosti od druhu dreva od 17 eur za štvorcový meter
Laminátová podlaha od 5,30 eura za štvorcový meter
Linoleum od 3,90 eura za štvorcový meter
PVC od 2,40 eura za štvorcový meter
Vinylová podlaha od 3,30 eura za štvorcový meter
Dlažba od 4,50 eura za štvorcový meter
Korková podlaha od 20,10 eura za štvorcový meter

Pri rozhodovaní, čo majiteľ bytu spraví so starou dlážkou, by mal zvážiť niekoľko dôležitých kritérií. Keďže s podlahou je v kontakte každý deň a tvorí výrazný prvok interiéru, mala by byť príjemná, nekĺzavá a spĺňať aj nároky z estetického hľadiska. Jej tvar, farba alebo vzor dotvárajú výrazne vzhľad bytu. A navyše je ustavične namáhaná, tak jej výber netreba podceňovať. Podlaha musí byť nielen bezpečná, ale aj odolná, trvanlivá a ľahko udržiavateľná.

Na začiatku sa však majiteľ musí rozhodnúť, či mu bude stačiť renovácia podlahy alebo starú nahradí novou. „Potrebné je posúdiť stav pôvodnej podlahy, stabilitu jej podkladu, ale samozrejme aj finančné možnosti,“ hovorí Ján Pavelka z firmy Stelaplex, ktorá sa venuje rekonštrukcii a výmene drevených a laminátových podláh.

Podľa Pavelku nie je vždy potrebná výmena podlahy. „Nie vždy platí, že renovovaná podlaha vyzerá horšie ako podlaha nová,“ hovorí stavbár. „Nevhodne zvolená nová podlaha môže byť menej kvalitná a estetická ako profesionálne urobená rekonštrukcia,“ vysvetľuje.

Renovovať však možno len podlahy drevené, laminátové sú nerekonštruova­teľné. Ak nechcete podlahu z dreva alebo laminátu, ešte stále sú v ponuke materiály ako linoleum, PVC, korok alebo podlahové textílie. Zákazníci v najväčšej miere dávajú prednosť laminátovým podlahám, ale do módy sa opäť vracajú aj materiály ako linoleum alebo korok. Nie každý túži chodiť síce po peknej a praktickej, ale chladnej a tvrdej podlahe.

Ak sa rozhodnete pre novú podlahu, berte do úvahy, že nie každý typ je vhodný do každého priestoru, klimatických podmienok a nie každý znesie námahu, ktorej je miestnosť vystavená. Takisto si rôzne druhy podláh vyžadujú odlišnú údržbu. Myslieť treba aj na veci, ako je podlahové vykurovanie. Nie každá podlaha je optimálna, ak kúrite týmto spôsobom. Napríklad laminátová podlaha je vhodnejšia ako drevená.

Každý materiál si vyžaduje výrobcom daný postup inštalácie. Jeden typ podlahy môžete mať položený za niekoľko minút, iný vyžaduje dôkladnú prípravu podkladu a položenie podlahovej krytiny môže byť záležitosťou niekoľkých dní. Myslieť treba aj na neskoršie opravy. Nie každá podlaha je rozoberateľná.

Dôležitým prvkom pri výbere sú samozrejme aj financie. Tie bývajú pri rekonštrukcii a zariaďovaní bytov na prvom mieste. Preto si mnohí kladú ako prvú otázku: za koľko? a nehľadia pritom na materiál alebo vzhľad.

„Cena je dôležitá, rozhodne by to však nemalo byť na úkor kvality. Podozrivo lacná podlaha bude zaručene nekvalitná. Vstupnú nízku investíciu môže majiteľ bytu neskôr ľutovať, keď bude musieť podlahu vymeniť za inú,“ hovorí Renáta Hrdinová, manažérka firmy zaoberajúcej sa rekonštrukciami nehnuteľností z Košíc.

Mnohé veľké obchody lákajú nízkymi cenami, málokto si však spočíta, že investuje vlastne do podlahy, ktorá vydrží veľmi málo. Šetriť sa neoplatí ani na protihlukových vrstvách, ktoré často nebývajú zarátané v cene za štvorcový meter.

Čo sa týka investície do novej podlahy, konečná cena závisí od vybraného materiálu, ceny montáže, prípadnej úpravy podlahy. Ceny jednotlivých materiálov sa líšia. Výrazné rozdiely sú však aj medzi cenami podláh z jedného typu materiálu. Aj tam platí, že kvalita nesmie ísť na úkor ceny. Ak napríklad nemáte dostatok finančných prostriedkov na kvalitnú laminátovú podlahu, príliš lacných ponúk sa radšej vzdajte. Takéto podlahy nebývajú odhlučnené, tvrdé, vlnia sa. Linoleum alebo PVC v rovnakej cene vám z estetického hľadiska spraví rovnakú službu a vy nebudete musieť riešiť problémy so síce peknou, ale nekvalitnou podlahou.

debata chyba