Stavbou roka 2009 sa môže pochváliť Banská Bystrica

Dávno neplatí, že v urbanisticko-architektonických súťažiach či anketách musí "povinne" zvíťaziť stavba v Bratislave. Čoraz viac sa rozvíjajú aj iné regióny Slovenska.

02.10.2009 10:30
Trosky, Banská Bystrica Foto:
Obchodno-administratívne centrum Trosky získalo na súťaži Stavba roka 2009 hlavnú cenu. Uchádzali sa o ňu aj stavby ako Grand Hotel Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese či budova Ústredia Slovenskej sporiteľne v Bratislave.
debata

A vyrastajú v nich stavebné diela schopné z estetickej aj technickej stránky plne konkurovať (nielen) metropole. Dôkazom sú výsledky jubilejného, 15. ročníka celoštátnej verejnej neanonymnej súťaže Stavba roka, ktorú večer pri príležitosti Dňa stavebných podnikateľov vyhodnotili v priestoroch bratislavskej Tower 115.

Hlavnú cenu z podujatia, ktoré každoročne organizuje Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia, si tentoraz odnieslo nové obchodno-administratívne centrum Trosky v Banskej Bystrici. Stavebný súbor autorského kolektívu architekta Mariána Šovčíka a zhotoviteľskej firmy Hornex vybrala sedemčlenná medzinárodná odborná porota spomedzi troch nominovaných stavieb. „Vyhralo skutočne nádherné dielo. Konštrukčne odvážne, citlivo riešené, decentne farebné. Krásna a moderná dominanta mesta na Hrone,“ pochválila voľbu porotcov prezidentka ABF Mária Brichtová.

Popri hlavnej však v Tower 115 udelili aj cenu rezortného ministra, primátora Bratislavy a sedem cien vyhlasovateľov (rôznych stavovských organizácií, inštitúcií, firiem a organizátora). Celkovo 13 ocenení pripadlo dohromady deviatim stavebným dielam. Päť z nich získali štyri bratislavské stavby, až osem sa ich však ušlo piatim stavbám vybudovaným mimo hlavného mesta. Ba prvý raz dostala v tomto ročníku príležitosť vybrať si „svoju“ najkrajšiu stavbu hlasovaním cez internet aj verejnosť. Tú najviac zaujal Grand Hotel Kempinski na Štrbskom Plese.

Grandhotel Kempinski na Štrbskom Plese Foto: SITA
Kempinski Grandhotel Kempinski na Štrbskom Plese

Počet prihlásených do súťaže neovplyvnila ani súčasná hospodárska kríza, najviac pritom opäť bolo bytových domov. „Svedčí to o stále vysokom investičnom boome v bytovej výstavbe na Slovensku. Okrem štandardných však pribúdajú aj byty nadštandardné, bytové a apartmánové domy či vily,“ zdôraznila Brichtová.

Podľa hlavného architekta Bratislavy Štefana Šlachtu sú súťaže ako Stavba roka či príbuzné CE.ZA.AR, Cena Dušana Jurkoviča a iné nesmierne významné pri popularizácii slovenského stavebníctva. „Vždy platilo, že osveta sa najlepšie robí cez dobré príklady,“ mieni. V zastúpení odovzdával cenu primátora hlavného mesta autorom budovy Apollo Business Centra II. „Z ocenených bratislavských stavieb ma však najviac zaujala pekná a príjemná architektúra administratívneho centra v Petržalke. Vniesla do tej panelákovej krajiny oživenie a radosť,“ zhodnotil Šlachta.

Slovenská sporiteľňa v Bratislave. Foto: ABF Slovakia
ABF Slovakia Slovenská sporiteľňa v Bratislave.
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy