Ľudia stavajú, ale sezóna je slabšia

Stavebná sezóna je v polčase, viacerí predajcovia však hovoria, že je slabšia ako minuloročná. Jednu z príčin vidia v svetovom raste cien základných surovín. Vyššie ceny odrádzajú od stavby aj ľudí.

15.08.2011 20:00, aktualizované: 16.08.2011 12:00
stavba, tehla, murár Foto:
debata

„Chceli sme začať stavať, už sme mali vyhliadnutý aj pozemok. Keď som si ale spočítala, že stavba by sa v porovnaní s minulým rokom predražila asi o desať percent, museli sme ísť do podnájmu. Nedostali by sme takú vysokú hypotéku,“ hovorí Daniela, ktorá s partnerom a dvomi malými deťmi býva neďaleko Levíc.

Celosvetový rast cien ropy na burze sa nepriaznivo odzrkadlil aj na cene palív pre dopravu. Preto zdraželi nielen niektoré základné stavebné materiály, ale napríklad aj doplnky. Klesajúcu stavebnú aktivitu dokazujú aj údaje Štatistického úradu. Stavebná produkcia v júni tohto roka zaznamenala v porovnaní s vlaňajším júnom prepad o 1,2 percenta, keď klesala už tretí mesiac v rade.

Bratislavčan Štefan Görözdös stihol stavať počas krízy, a tak dom práve dokončuje. „Od stavby by ma však neodradili ani vyššie ceny, pretože sme museli ísť do rodinného domu,“ vysvetlil Görözdös.

Aj Erik Juhás z Novej Dedinky dokončuje stavbu. Väčšinu materiálu nakúpil už počas minulého roka. „Za oceľ na všetky výstuže som zaplatil približne 2 400 eur a zatepľovací polystyrén ma stál takmer 3 700 eur,“ vyrátal Juhás. V týchto dňoch by si za oceľové rohože a tyče priplatil takmer tristo eur a polystyrén by ho vyšiel drahšie asi o 1 200 eur.

V niektorých fabrikách sa zastavila výroba polystyrénu. „Momentálne sa neoplatí vyrábať polystyrén. Ropa razantne zdražela, a tak vzrástla aj cena základnej suroviny o viac ako trinásť percent. Navyše sme zaznamenali aj pokles dopytu,“ spresňuje Dušan Šabo zo spoločnosti Polynit SK.

Celosvetový rast cien ropy na burze sa nepriaznivo odzrkadlil aj na cene palív pre dopravu. Preto zdraželi nielen niektoré základné stavebné materiály, ale napríklad aj doplnky. „Materiál na komín predávame stále za v podstate rovnakú cenu ako počas minulého roka, doprava však zdražela, a tak cena pre zákazníka o niečo narástla,“ hovorí Peter Kuraj zo spoločnosti Qatro.

Klesajúcu stavebnú aktivitu dokazujú aj údaje Štatistického úradu. Stavebná produkcia v júni tohto roka zaznamenala v porovnaní s vlaňajším júnom prepad o 1,2 percenta, keď klesala už tretí mesiac v rade. „Zníženie tuzemskej produkcie ovplyvnil predovšetkým pokles stavebných prác na opravách a údržbe o 25,8 percenta,“ uviedol Štatistický úrad. Vlani prinútili ľudí rekonštruovať domy aj povodne.

Nadpriemerné dažde i záplavy však spôsobili relatívne veľký prepad výstavby. Tento rok bol lepší. „Respondenti v prieskume uvádzali slabý dopyt ako najväčší limitujúci faktor výroby, zatiaľ čo nepriazeň počasia stavebníkov podľa prieskumu neobmedzovala,“ konštatoval pre agentúru SITA analytik VÚB Banky Andrej Arady.

Ceny ropy i ocele na medzinárodných trhoch však od začiatku augusta klesli, a tak by sa už čoskoro mali začať znižovať aj ceny materiálov. Lacnieť by podľa analytika mali aj naďalej. „Ekonomický rast vo svete totiž ochabuje. Voľné produkčné kapacity sú nadpriemerne vysoké. V prípade, že Čína schváli ďalšie reštriktívne opatrenia, by ceny priemyselných kovov mohli ešte výraznejšie poklesnúť,“ predpokladá Boris Tomčiak z Colossea.

Predajcovia stavebnín tak stále veria, že sezóna sa skončí lepšie, ako sa začala. „Síce je v súčasnosti záujem o polystyrén minimálny, očakávame však, že na jeseň sa to zlepší a už sa nám výroba oplatí,“ hovorí Šabo. Podobné očakávania má aj zástupca výrobcu komínov. „Hlavná sezóna stavby komínov ešte príde,“ myslí si Kuraj.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba