Ako sa ekologicky zbaviť starého spotrebiča

Dnes už nedokážeme existovať bez elektrospotrebičov. V domácnosti máme niekedy až desiatky nielen veľkých, ale aj malých spotrebičov. Uľahčujú nám prácu v kuchyni, „skrášľovanie“ v kúpeľni alebo zlepšujú pohodlie v obývačke. Čo však s nimi, keď doslúžia?

, 31.03.2013 00:00
Recyklácia, ekológia Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

V minulosti sa spotrebiče väčšinou vyhadzovali k odpadkovým nádobám alebo len tak do prírody. Dôsledkom je znečistené životné prostredie, v ktorom všetci žijeme. A pritom spotrebiče obsahujú množstvo surovín, ktoré sa dajú recykláciou ďalej využiť, čím šetria prírodné zdroje surovín. Keďže dnes je obmena spotrebičov výrazne rýchlejšia ako kedysi, je absolútne nevyhnutné postarať sa o staré ekologicky. Ak ich nedáme do zberu, ich recyklácia nie je ďalej možná.

Nerozoberajte staré spotrebiče

Staré spotrebiče spravidla obsahujú rôzne toxické kovy a iné škodlivé látky, akými sú napríklad olovo (monitory a televízory), ortuť (výbojky a notebooky), kadmium (batérie), oleje alebo farbivá. Obzvlášť nebezpečné sú freóny z chladničiek a mrazničiek vyrobených pred rokom 1996, keď sa freón používal ako chladiaci plyn.

„Každé „domácke“ rozobratie chladničky v snahe získať nejakú súčiastku na ďalšie využitie spôsobí atmosfére takú škodu, ako by ste prešli autom 20-tisíc kilometrov. Jedna chladnička vyrobená pred rokom 1996 totiž obsahuje priemerne 400 gramov freónu, ktorý v ovzduší spôsobuje rovnaké škody ako 4 tony oxidu uhličitého CO2,“ vysvetľuje Jana Nahálková, PR a marketingová manažérka Envidomu – Združenia výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu, ktoré sa stará o ekologické nakladanie so spotrebičmi po ich dožití. Freón nezvratne poškodzuje ozónovú vrstvu, ktorá nás chráni pred škodlivým UV žiarením, čím sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, narušenia imunitného systému či poškodenia zraku.

Až 90 % zloženia starého spotrebiča sa dá ďalej využiť. Najväčší podiel získaných surovín tvoria železné kovy, vzácne kovy, ako je hliník, meď či cín a rôzne plasty. Napríklad z jednej chladničky vážiacej asi 50 kg možno získať približne 26 kg ocele, 6 – 10 kg plastov, 5 kg polyuretánového prachu, 1,7 kg hliníka a 0,7 kg medi. Z takto získaných druhotných surovín sa môžu vyrobiť nové elektrospotrebiče alebo iné výrobky, napríklad záhradný plastový nábytok, kovové zábradlia alebo svietniky. Materiál či suroviny získané zo starých spotrebičov sa môžu použiť aj ako zdroj na výrobu alternatívnej energie.

Ako sa zbaviť starého spotrebiča

Existuje viac spôsobov, ako sa ekologicky zbaviť spotrebiča. „Prvou, najobľúbenejšou a najpohodlnejšou možnosťou je tzv. spätný odber, čiže zber v elektropredaj­niach pri kúpe nového spotrebiča,“ vysvetľuje Nahálková. „Z tohto pohľadu je preto výhodnejší nákup cez kamenné predajne, ktoré sú od roku 2009 povinné odoberať od svojich zákazníkov staré spotrebiče pri nákupe nových. Odvoz starých spotrebičov z domácnosti pri dovoze nových je potrebné dohodnúť si priamo pri kúpe v predajni. Zber je financovaný z tzv. recyklačného poplatku, ktorý je súčasťou koncovej ceny spotrebiča.“

Druhou možnosťou je odovzdanie na zbernom dvore vo svojej obci či meste. Ak neviete, kde má obec zriadený zberný dvor, odporúčame informovať sa na vašom obecnom/miestnom úrade. Odovzdanie elektroodpadu na zbernom dvore je pre občanov bezplatné, stačí vám len občiansky preukaz. Ak obec nemá zriadený zberný dvor, je možné, že organizuje mobilné zbery elektroodpadu. Ich termíny sa tiež dozviete na obecnom úrade. Zoznam predajní a zberných dvorov môžete nájsť aj na webstránkach združení výrobcov (napr. www.envidom.sk)

Či už využijete odovzdanie spotrebiča pri kúpe nového priamo v predajni, zberný dvor alebo mobilné zbery, organizované obcami a kolektívnymi organizáciami výrobcov, ktoré sa starajú o zber a recykláciu spotrebičov (ako je napríklad Envidom), môžete pokojne spávať s pocitom dobre ekologicky vykonanej práce.

Podľa pravidelných prieskumov, ktorými Envidom mapuje, je zrejmé, že aj u nás je stále viac tých, ktorí nakladajú s elektroodpadom správne. V prieskume z roku 2011 uviedlo až 51 % z opýtaných, že staré spotrebiče odovzdá do predajne, na zberný dvor alebo počas mobilných zberov. To je až o 5 % viac ako v roku 2009.

Pozitívne je tiež, že klesá podiel tých, ktorí spotrebiče demontujú, odnášajú na smetisko alebo hádžu do bežného komunálneho odpadu. Takýchto ľudí bolo v roku 2001 o 1 % menej ako v roku 2009 a až o 7 % menej ako v roku 2006.

Ostatní v prieskume uvádzajú (približne 27 %), že staré spotrebiče naďalej skladujú vo svojich domácnostiach, aj keď ich nepoužívajú alebo ich presunú napríklad na chatu či darujú, ak sú ešte funkčné. Tieto spotrebiče sú teda ďalším budúcim elektroodpadom.

Čo je recyklačný poplatok?

Zber a recyklácia elektroodpadu si vyžadujú nemalé finančné náklady, spojené napríklad s prepravou starých spotrebičov na miesto spracovania, ich skladovaním či manipuláciou. Lacná záležitosť nie je ani samotné ekologické spracovanie, ktoré sa robí mechanicky a v niektorých prípadoch aj ručne. Špeciálne spracovateľské linky jednoducho povedané musia staré spotrebiče rozoberať, roztriediť na jednotlivé druhy materiálov a ďalej spracovať na rôzne druhotné suroviny. V prvom rade z nich však musia odstrániť škodlivé látky, aby neunikli do okolia.

Na pokrytie všetkých týchto nákladov slúži práve recyklačný poplatok, ktorý zaplatí každý spotrebiteľ pri kúpe nového spotrebiča priamo v predajni. Výška poplatku sa v princípe odvíja od hmotnosti spotrebiča, náročnosti jeho recyklácie, ako aj množstva predaných kusov. Najvyšší poplatok platíme v cene chladničky či mrazničky, ako aj televízora, naopak, najnižšie poplatky sa vzťahujú na malé domáce spotrebiče, ako je fén či hriankovač.

Recyklačné poplatky platia ľudia aj v ostatných krajinách EÚ v rámci ceny spotrebičov, ktoré si tam kupujú. Čiže, ak si kúpime spotrebič u susedov (napr. v Česku), recyklačný poplatok zaplatíme tam. A tam ho použijú na zber a recykláciu starých spotrebičov. Pri takejto kúpe sa však starého spotrebiča väčšinou zbavíme na Slovensku, pričom recyklačný poplatok zostal susedom. Aj ekologickú likvidáciu takéhoto spotrebiča však treba zaplatiť. A na to slúžia práve recyklačné poplatky vyzbierané od slovenských spotrebiteľov, ktorí si kúpili spotrebič na Slovensku. Vďaka nim môžeme staré spotrebiče odovzdávať v predajniach, v zberných dvoroch alebo v rámci mobilných zberov zadarmo.

Viete, že:

  • ak rozoberiete alebo poškodíte chladničku vyrobenú pred rokom 1996, do ovzdušia unikne zdraviu nebezpečný freón, ktorý poškodzuje ozónovú vrstvu?
  • edna stará chladnička obsahuje priemerne 400 gramov freónu?
  • množstvo freónu z jednej chladničky má v ovzduší taký istý účinok ako 4 tony oxidu uhličitého (CO2), ktorý spolu s inými plynmi vytvára smog a spôsobuje globálne otepľovanie?
  • únik freónov z jednej chladničky spôsobí v ovzduší také škody, ako by ste prešli autom 20-tisíc kilometrov?
  • kolektívny systém ENVIDOM spolu so svojimi partnermi zabezpečil od začiatku svojho pôsobenia (od roku 2005) zber a ekologickú likvidáciu viac ako pol milióna starých chladiacich zariadení? Pomohli tak zabrániť úniku vyše 200 ton freónu do ovzdušia. Toto množstvo freónu by pritom malo také škodlivé účinky v ovzduší ako 2 milióny ton CO2

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy