Číňania zvládli 57-poschodový mrakodrap za 19 dní

02.05.2015 08:28
Čína, mrakodrap
Mrakodrap je postavený z dopredu pripravených modulov. Autor: ,

Devätnásť pracovných dní trvalo čínskej developerskej spoločnosti vztýčiť mrakodrap s 57 poschodiami v centrálnej časti Číny.

Firma sa teraz chváli, že je najrýchlejším staviteľom na svete, a pokukuje po ďalšej méte: iba za tri mesiace zostaviť výškovú budovu s 220 podlažiami, napísala agentúra AP.

Broad Sustainable Building Co. pri práci na mrakodrape Mini Sky City v meste Čchang-Ša využila takzvanú modulárnu metódu výstavby, pri ktorej sa používajú vopred pripravené moduly. Obdĺžnikovú budovu zo skla a ocele zostavovala tempom tri poschodia za deň, uviedol podľa AP viceprezident spoločnosti Siao Čchang-keng. Pripraviť 2736 modulov vraj trvalo štyri a pol mesiaca.

Podobný prístup sa využíva aj v iných krajinách, na príklad pri výstavbe poschodových bytových domov. Kritici však tvrdia, že tento spôsob môže mať za výsledok mestské prostredie s celkovo jednotnou architektúrou.

Podľa Liou Pchenga z poradenskej spoločnosti Arup Beijing ale stojí za to modulárnu metódu vyskúšať. Mohol by sa z nej totiž podľa neho stáť bezpečný a spoľahlivý spôsob, ako rýchlo budovať mrakodrapy.

„Ale nie je to bez chyby a nespĺňa to všetky druhy osobných požiadaviek,“ pripustil podľa agentúry AP Liou. Ľudia dnes chcú architektúru, ktorá viac odráža ich priania a požiadavky, povedal.

V Mini Sky City sa nachádza 800 bytov a kancelárske priestory pre 4000 ľudí. Budova, ktorá je vraj schopná vydržať zemetrasenie, bude na predaj v máji.

V Čchang-Ša v provincii Chu-nan má stať aj zamýšľaný mrakodrap Sky City o 220 poschodiach. Firma teraz čaká na povolenie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#stavba #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku