Pozor na požiare spôsobené elektrinou

, 29.10.2019 08:00
oheň, zástrčka
Významný podiel na vzniku požiarov v budovách má elektrický prúd. Autor:

Aj keď sa to možno nezdá, najväčšie škody v domácnosti spôsobuje voda a elektrina. Elektrický prúd býva jednou z najčastejších príčin požiarov v európskych domácnostiach. Dá sa tomu nejako predísť?

Zo štatistiky ministerstva vnútra vyplýva, že napríklad za prvé tri kvartály minulého roka bolo na Slovensku vyše 6 900 požiarov, ktoré si vyžiadali 24 obetí a škody takmer za 32 miliónov eur. V 1 046 prípadoch zapríčinili požiar prevádzkovo-technické poruchy.

Z hľadiska odvetví najhoršiu bilanciu požiarovosti vykázalo bytové hospodárstvo, po ňom nasledovalo nakladanie s odpadmi, cestná doprava a poľnohospodárstvo. V budovách určených na trvalé bývanie vzniklo 1 158 požiarov, v objektoch pre spoločné ubytovanie a rekreáciu 79 požiarov, vo výrobných halách 109 a v skladoch 34 požiarov.

Pozor na skrat či prepätie

Významný podiel na vzniku požiarov v budovách má elektrický prúd. Európsky priemer sa pohybuje na úrovni okolo 30 percent. V elektrickej inštalácii môže požiar spôsobiť elektrická iskra, skrat, nárast prechodového odporu, chyba na spotrebiči a tzv. prepätie.

Možno im predchádzať vďaka ističom, poistkám, zariadeniam na ochranu proti zemnému zvodu či prepäťovej ochrane. Existuje však viacero elektrických javov, pred ktorými vás neochránia ani tieto nadprúdové bezpečnostné prvky. Ide najmä o povytiahnuté zásuvky, káble pritlačené nábytkom a uvoľnené rozvodnice, ktoré môžu vyvolať poruchové elektrické oblúky a následne požiar.

Poruchové elektrické oblúky sú výsledkom lokálneho poškodenia kábla alebo nedostatočne funkčných kontaktov v elektrickom obvode. „Napríklad nedotiahnutý kontakt v zásuvke spôsobuje prehrievanie a následnú karbonizáciu zásuvky a káblovej izolácie, v dôsledku čoho sa izolačný materiál premení na uhlík a stane sa z neho vodič, ktorým prechádza časť prúdu. Postupne vzniká viac a viac uhlíka, ktorým prechádza čoraz viac prúdu, až nakoniec začne káblová izolácia a zásuvka horieť. Požiar sa potom v miestnosti môže ľahko šíriť cez závesy, tapety, nábytok a podobne,“ tvrdí produktový manažér spoločnosti Schneider Electric Petr Bohušík.

Na zapálenie ľahko horľavých materiálov stačí elektrický prúd už od 270 miliampérov. Prúd s takou nízkou hodnotou však žiaden nadprúdový prvok neodpojí, pretože sa nelíši od bežného prúdu spotrebičov. Preto sa do elektrických rozvodov s vyšším požiarnym rizikom inštalujú prúdové chrániče, ktoré sú schopné detekovať aj malé prúdy. Tie však majú jedno zásadné obmedzenie – nedokážu odhaliť a vypnúť prúdy, ktoré tečú medzi pracovnými vodičmi. Práve pre tieto prípady bol vyvinutý detektor oblúka, ktorý je napríklad v USA už viac ako desať rokov povinnou súčasťou elektrických rozvodov v rezidenčných budovách.

Poruchový oblúk môže vzniknúť v dôsledku opotrebovania a nedostatočnej údržby predovšetkým v zastaraných alebo nesprávne nainštalovaných elektrických zariadeniach a rozvodoch, resp. v nedostatočne funkčných kontaktoch v rozvodniciach a spojoch.

Ďalším dôvodom môžu byť externé riziká, ako je agresívne prostredie, vystavenie UV žiareniu, časté striedanie teplôt, vibrácie spotrebičov či hlodavce. Častou príčinou býva aj nesprávne používanie elektrických zariadení, najmä preťažovanie konektorov, pritlačené káble, samovoľné vytiahnutie zásuviek a káblov či neodborná, po domácky spravená elektroinštalácia.

Ako pomáha detektor oblúka

Na rozdiel od protipožiarnych riešení, ako sú detektory dymu alebo automatické hasiace systémy, ktoré sa aktivujú až pri vzniku požiaru, prístroje na detekciu poruchového elektrického oblúka odpájajú prívod ešte predtým, ako sa káble alebo zásuvky zapália.

Sledujú rôzne elektrické parametre, ktoré naznačujú, že došlo k poruchovému elektrickému oblúku. Dokážu rozlíšiť, či ide o kritický jav, alebo nie, keďže v spínačoch, relé, stýkačoch a motoroch zapojených do obvodu často vznikajú aj neškodné elektrické oblúky. Napájanie odpoja len v nebezpečných situáciách a izolujú chybnú vetvu obvodu od zvyšku elektrickej siete.

Princíp činnosti detektora oblúka je založený na tom, že poruchový oblúk generuje elektrický šum, ktorý skresľuje normálny sínusový priebeh prúdu. Úlohou detektora je odlíšiť, čo je ešte normálne prevádzkové skreslenie spôsobené spotrebičom a čo už je porucha.

Frekvenčné spektrum, ktoré vytvárajú bežné spotrebiče, je veľmi podobné poruchovému prúdu. Napríklad komutátorový motor používaný vo vŕtačke alebo vysávači spôsobuje skreslenie, ktorého charakteristika je veľmi blízka frekvenčnému spektru chybného oblúka. Naopak, vyššie harmonické prúdy, hoci sú nebezpečné, môžu utlmovať samotné prístroje.

Automatické odpájanie pomocou detektora oblúkov sa odporúča v objektoch, kde sa spracovávajú a skladujú horľavé materiály, v priestoroch s horľavými stavebnými konštrukciami, v stavbách, kde sa môže rýchlo šíriť oheň, napríklad vo výškových budovách, ale tiež na miestach s nenahraditeľným bohatstvom, typicky v múzeách a galériách.

V obydliach by sa detektory oblúka mali používať v priestoroch určených na spanie, čiže hlavne v spálňach a detských izbách, ďalej v nemocniciach, hospicoch a domovoch seniorov, kde je sťažená evakuácia osôb, a v objektoch s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú divadlá, kiná, hotely a administratívne budovy.

Prístroje na detekciu poruchového elektrického oblúka zásadne prispievajú k zníženiu požiarov spôsobených elektrickým prúdom. Preukázaná účinnosť a spoľahlivosť motivuje mnohé štáty, aby detektory oblúkov zaradili do národných noriem.

„U nás vzhľadom na relatívne vysokú cenu, ktorá sa pohybuje okolo sto eur, nie je ich použitie povinné, len sa odporúča. Na druhej strane tieto prístroje poskytujú úplnú ochranu pred elektrickým požiarom. Chránia nielen pred poruchovými oblúkmi, ale aj pred skratovým prúdom a preťažením. Každý by si mal zvážiť hodnotu vstupnej investície v porovnaní s možnými následkami požiarov,“ uzatvára Bohušík.

Čo robiť, ak horí elektrické zariadenie

  • Ihneď vypnite poistky, ak to nie je možné v byte, tak na chodbe.
  • Ak ste požiar zbadali včas, môžete sa pokúsiť vytiahnuť zo steny kábel horiaceho spotrebiča.

    Keď ste však oheň spozorovali neskoro, tak to neskúšajte, pretože teplom sa niektoré izolácie rozpúšťajú a dotyk vodiča pod napätím by vás mohol zabiť. Aj bakelit zásuvky či zástrčky, ktorý sa navonok zdá byť pevný, sa vám môže rozsypať v ruke, takže by ste chytili priamo kontakty.

  • Elektrické zariadenia, ktoré sú stále pod prúdom, nikdy nehaste vodou.
  • Na hasenie elektrických spotrebičov treba použiť snehové a práškové hasiace prístroje.
  • Vodu na hasenie elektrických zariadení môžete použiť, až keď vypnete poistky, výnimkou je však televízor. Sú v ňom totiž súčiastky, ktoré si napätie udržia i niekoľko minút po vypnutí televízie. To isté platí pre monitor počítača.
  • Horiace spotrebiče môžete hasiť aj tým, že ich prikryjete dekou, handrami alebo inak zabránite prístupu vzduchu.
  • Ak je situácia vážna a hasenie nezvládate, volajte na linku 150 alebo 112.
Zdroj: HaZZ

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#požiar domu #elektrina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku