7 tipov na ohraničenie záhona alebo trávnika

, 09.03.2020 11:00
Tráva, záhrada, trávnik, údržba, bývanie
Ilustračné foto. Autor:

Ohraničenie trávnika alebo záhona má nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Môžete ho použiť tak v susedstve chodníkov a ciest, ako aj medzi trávnikom a kvetinovým záhonom.

1. Posekané okraje trávnika: Najjednoduchším spôsobom, ako oddeliť záhon od trávnikovej plochy, sú posekané okraje trávnika. Nazývajú sa aj ukončovací trávnikový kameň alebo pomôcka pre kosenie trávnika.

2. Lávový mulč: Vyrába sa z vulkanických hornín a radí sa k tuhnúcim kameňom. Predstavuje minerálnu alternatívu k bežným záhonovým pokrývkam. Vysoký podiel minerálov navyše zaisťuje zlepšenie pôdnej štruktúry a pôda ostáva dlhšie vlhká. Zrnitá štruktúra lávového mulču udržiava záhon odolný proti pošliapaniu a znižuje riziko napadnutia slimákmi. Lávový mulč je úplne bez zápachu a nehnije.

3. Mulčovacia kôra: Prostredníctvom nej sa na mieste usídľujú najdrobnejšie živočíchy, ktoré zvyšujú úrodnosť pôdy. Pri výbere vhodnej pokrývky treba myslieť na to, že mulčovacia kôra zo stromov začne po určitom čase hniť. To má za následok odčerpávanie dusíka z pôdy. Pre zaistenie rovnováhy treba substrát najprv zmiešať so zrohovatenými pilinami.

4. Štrk: Používa sa prevažne ako pokrývka záhonov s výraznými efektmi. Tvorba záhrady pomocou dekoratívneho štrku je v čoraz väčšej obľube, pretože je na pohľad esteticky príjemná. Vybrať si môžete z viacerých farebných verzií a jeho údržba je minimálna.

5. Kamene: Pozostávajú z pravého prírodného kameňa. K tým patria predovšetkým väčšie tvary ako lomové kamene, skaly, bludné balvany, pramenné kamene alebo dosky a dlažba z prírodného kameňa. V obchodoch sa bežne predávajú kamene a kamienky s prírodne alebo umelo zaoblenými tvarmi. Vybrať si môžete aj z rôznych farieb.

6. Palisády: Ak sa rozhodnete ohraničiť záhon palisádami, určite neurobíte krok vedľa. Palisády vizuálne vyčlenia záhony z okolitého priestoru, čím ešte viac podčiarknu ich krásu. Vybrať si môžete z viacerých typov – plastové, drevené alebo kamenné.

7. Gabióny: Sú drôtené koše alebo klietky, ktoré ponúkajú praktickú a cenovo zaujímavú možnosť oplotenia objektov alebo rafinované zariadenie záhrady. Spájajú sa niekoľkými úchopmi bez nutnosti použiť náradie. Ich univerzálnosť a veľký priestor na aranžovanie oceňuje čoraz viac záhradkárov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#trávnik #práce v záhrade #Jar v záhrade
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku