1. Dobre fungujúci kotol
- pred každou sezónou ho má skontrolovať odborník, patrí k nemu i správne nastavenie regulácie. Dôležité je dbať i na to, aby kotol nespínal príliš často, skracuje sa tým jeho životnosť a zvyšuje sa spotreba plynu.
2. Odvzdušnené radiátory
- zavzdušnené kúrenie nemôže správne vykonávať svoju funkciu, pretože sa do rúrok spolu s vodou dostal vzduch. Vzduchové bubliny spôsobia, že systém byt či dom nevykúri dostatočne.
3. Nižšia teplota
- znížením teploty v miestnosti o jeden stupeň klesá spotreba energie vo všeobecnosti až o šesť percent.
- na reguláciu vykurovania sú vhodné termostatické hlavice na radiátoroch.
- vhodnú teplotu udrží termostat, ktorý ju prispôsobí počasiu a tiež rozlíši, kedy prídete domov a začne kúriť pred vaším príchodom.
4. Voľný priestor pre radiátory
- na radiátory nespúšťajte záclony ani závesy, nesušte na nich bielizeň a nechávajte okolo nich čo najviac voľného miesta. Môžete za ne umiestniť panely, ktoré odrážajú teplo späť do miestnosti.
5. Krátke a intenzívne vetranie
- vetrajte dva- až trikrát denne po desiatich minútach, aj keď vonku mrzne. Nárazovým vetraním sa steny príliš neochladia a nepríde k zbytočným stratám tepla.
6. Kvalitne utesnené okná a dvere
- skontrolujte dôsledne, či tesnenia nie sú uvoľnené, úniku tepla zabráni aj špeciálny prah s tesnením alebo vonkajšie a vnútorné žalúzie na oknách.
7. Zateplenie
- môže usporiť až 40 % nákladov na kúrenie
Koľko stupňov stačí
- Obývačka – 20–22 stupňov
- Spálňa – 16–18 stupňov
- Detská izba – 20 stupňov
- Kúpeľňa – 24 stupňov
- Toaleta a chodba – 15 stupňov