Lacné hypotéky končia, zdražejú v závere leta

Časy historicky najnižších úrokov sa pomaly končia. Ľudí uvažujúcich o pôžičke nepoteší, že slovenské finančné domy začnú už koncom leta dvíhať úroky pri úveroch. Na druhej strane však v porovnaní s minulým rokom zarobia viac, ak si uložia peniaze v banke. V tomto roku očakávaný rast cien o 3,5 percenta ale nedokáže poraziť žiadny ročný termínovaný vklad, dvanásťmesačná vkladná knižka ani sporiaci účet.

16.06.2011 20:00 , aktualizované: 17.06.2011 12:37
hypotéka, hypotéky, stavebné, sporenie Foto:
debata

„Vzhľadom na vývoj sadzieb na finančných trhoch očakávame nárast úrokových sadzieb úverov v druhej polovici tohto roku,“ povedala Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Podobný názor má aj ďalšia banka. ,,Hypotekárne úvery, najmä s krátkodobou splatnosťou, sú zatiaľ na historických minimách, ale riziko nárastu je v najbližších mesiacoch vysoké," povedal Boris Fojtík, analytik Tatra banky.

Ak k zvyšovaniu úrokov pristúpi jedna z troch veľkých bánk, budú ju nasledovať aj ostatné. Platí to aj napriek tomu, že na Slovensku si ľudia spomedzi všetkých krajín platiacich eurom požičiavajú na nové bývanie najdrahšie. Na porovnanie, päť rokov nemenný hypotekárny úrok luxemburského občana je 2,14 percenta, kým Slovák platí až 5,41 percenta. Slovenské banky tvrdia, že vyššie úroky pôžičiek v porovnaní s eurozónou sú spôsobené nižšími slovenským platmi a s tým súvisiacim vyšším rizikom nesplatenia úveru.

Za vysoké považuje súčasné úroky aj ministerstvo financií. Od budúceho roku pripravil rezort možnosť vyplatiť starú hypotéku novou bez sankčných poplatkov. Ľudia, ktorým ešte z minulosti štát dotuje hypotéku minimálne šiestimi percentami, tak môžu získať nulový úrok.

Od prvého júla tohto roku klesne o 130 eur hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých. Do tohto dátumu štát spoločne s bankou zaplatí tri percentá z pôžičky za človeka, ktorého hrubý mesačný príjem neprekročí 1¤097,20 eura.

Rast úrokov v krajinách platiacich eurom odštartovalo aprílové rozhodnutie Európskej centrálnej banky zdvihnúť úrokové sadzby. Ďalšie zdvihnutie o štvrť percenta očakávajú analytici už na budúci mesiac. Centrálna banka sa drahšími peniazmi snaží zastaviť rýchly rast cien a pre klientov bánk to znamená rast úrokov z vkladov a pôžičiek. ,,Zvyšovanie sadzieb je už v trhu zabudované a vidíme to aj na raste úrokových sadzieb termínovaných vkladov," potvrdil situáciu Fojtík. V televíznych reklamách dnes na vyššie úroky lákajú ľudí viaceré banky. Nie všetky však úplne jasne vysvetľujú, o koľko sa peniaze ľudí zhodnotia za jeden rok.

Termínovaný vklad s okamžitým úrokom desať percent za tri a pol roka ponúka najväčšia Slovenská sporiteľňa. Finančný dom odmieta, že by si na základe reklamy ľudia mohli myslieť, že ide o zhodnotenie peňazí za obdobie jedného roka. ,,Informácia o úrokovej miere prepočítanej na rok je pre klienta k dispozícií v pobočke, kde sa klient rozhoduje o zriadení termínovaného vkladu," povedal Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne.

,,Som presvedčený, že by sa sadzby mali uvádzať per annum (ročne), a Tatra banka sa tým aj riadi a bude riadiť," povedal Igor Vida, generálny riaditeľ Tatra banky. Samotná banka však napríklad pri dvojročných termínovaných vkladoch úročí pripísané úroky nižším percentom ako pôvodný termínovaný vklad. Pripísaný úrok je totiž podľa finančného domu dcérsky vklad, a tak sa mu úroková sadzba určuje iným spôsobom ako pôvodnému termínovanému vkladu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba