Kto má medziúver, príde o prémiu

Každý človek, ktorý v súčasnosti spláca medziúver zo stavebného sporenia, nebude môcť od budúceho roka získať prémiu k stavebnému sporeniu. Predpokladá to návrh novely zákona o stavebnom sporení. Prémiu, ktorá sa bude vyplácať začiatkom budúceho roku za vklady uskutočnené v tomto roku, by ešte ľudia mali dostať.

08.08.2011 14:28
peniaze, euro, dôchodok, bankovky, úver,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Ministerstvo financií v dôvodovej správe k novele zákona o stavebnom sporení tvrdí, že „objem medziúverov výrazne prevyšuje objem zvýhodnených stavebných úverov a štát tak prostredníctvom štátnej prémie prevažne podporuje poskytovanie komerčných úverov na bývanie“. Medziúvery sú tak v porovnaní s ostatnými úvermi, ktoré ponúkajú banky, zvýhodnené.

Medziúver je určený pre ľudí, ktorí si ešte nenasporili dostatočnú sumu na to, aby si mohli vziať stavebný úver. Stavebná sporiteľňa však klientovi nedá jeho peniaze, ktoré si doteraz nasporil, ale požičia mu celú sumu. Klient si preto musí aj naďalej sporiť. Až keď si nasporí dostatočnú sumu, jeho medziúver sa zmení na stavebný úver. Z nasporených peňazí sa splatí časť tohto úveru a zvyšnú časť klient spláca. Nevýhodou medziúveru v porovnaní so stavebným úverom je to, že klient spláca len úroky a neplatí žiadnu istinu. To znamená, že jeho dlh voči stavebnej sporiteľni sa počas splácania medziúveru vôbec neznižuje. Ak si niekto požičia napríklad 20–tisíc eur a bude trvať päť rokov, kým získa stavebný úver, tak aj o päť rokov bude sporiteľni stále dlhovať 20–tisíc eur. Všetky splátky, ktoré zaplatí, budú predstavovať len úroky pre banku. Až keď získa stavebný úver, bude sa mu postupne znižovať aj jeho dlh.

Priemerná dĺžka splatnosti medziúveru sa podľa ministerstva financií pohybuje okolo desiatich rokov. To znamená, že človek spláca úver desať rokov a jeho dlh voči banke sa pritom vôbec neznižuje.

Ministerstvo financií predpokladá, že zrušenie štátnej prémie pre sporiteľov, ktorí si vezmú medziúver, bude viesť ľudí k zodpovednejšiemu zadlžovaniu sa, pretože „budú viac motivovaní k dlhodobému sporeniu, ktoré je podporované štátnou prémiou, a k prípadnému následnému získaniu zvýhodneného stavebného úveru, ako dosiaľ“. Zároveň očakáva, že nižšia atraktivita medziúverov by mohla viesť k zníženiu úrokových sadzieb, ktorými by sa stavebné sporiteľne mohli snažiť znížiť odliv klientov.

O štátnu prémiu prídu len bežní sporitelia. Ak si medziúver vezme spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré peniaze použije na obnovu, rekonštrukciu, údržbu či odstránenie porúchspoločných častí domu, bude mu štát aj naďalej prispievať štátnou prémiou. Nárok na prémie majú však len tie bytové domy, ktoré majú vytvorené spoločenstvo vlastníkov. Za každé štyri byty môžu získať jednu prémiu. Ak však majitelia bytov nemajú spoločenstvo vlastníkov a o dom stará správcovská spoločnosť, môžu si síce založiť stavebné sporenie, no prémiu nedostanú.

debata chyba