Dotovanú hypotéku môžu dostať aj ľudia s vyšším platom

Maximálna výška príjmu žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku pre mladých sa od októbra zvyšuje na 1 015,30 eura. Vďaka nárastu priemernej mzdy v národnom hospodárstve za druhý kvartál tohto roka na 781 eur vzrástla maximálna výška príjmu pre získanie dotovanej hypotéky pre mladých o viac ako 45 eur.

03.10.2011 15:55
hypotéka, dom, stavba, úver, stavebné, sporenie Foto:
Ilustračné foto
debata

Nová príjmová hranica bude platiť do konca tohto roka. V prípade, že o úver žiadajú spolu dvaja záujemcovia, napríklad manželia alebo partneri, je príjmová hranica dvojnásobná, teda 2 030,60 eura a posudzuje sa voči súčtu ich priemerných hrubých miezd za rok 2010.

Ako povedala vedúca oddelenia úverov VÚB banky Angelika Farkašová, táto suma sa porovnáva s priemernou hrubou mesačnou mzdou žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok. Rozhodujúci tak nie je súčasný príjem, ale to, koľko klient zarábal vlani.

Vďaka úrokovému zvýhodneniu sa tento typ úveru teší veľkej obľube. „Kým vlani predstavovali dotované hypotéky pre mladých 44 % zo všetkých hypoték určených na financovanie bývania, v tomto roku je to už takmer polovica. Mladí si pritom požičiavajú viac,“ povedala Farkašová.

Podmienkou získania hypotéky pre mladých je vek žiadateľa, resp. žiadateľov, do 35 rokov. Úrokové zvýhodnenie je možné získať najviac na sumu 49 790,88 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou. Zvýhodnenie platí päť rokov, pričom jeho výška sa zákonom o štátnom rozpočte stanovuje na každý kalendárny rok individuálne. V tomto roku mladí získajú vďaka štátnej bonifikácii úrokové zvýhodnenie vo výške troch percent.

debata chyba