Zdraženie pôžičiek banka obhajuje zvýšením rizikovosti nesplácania hypoték zo strany klientov. Časť nespokojných ľudí sa obrátila na Okresný súd v Žiline, ktorý Prima banke zakázal účtovať zvýšené úroky až do vynesenia konečného rozhodnutia.
„Koncom roku 2005 sme si od Dexia banky Slovensko zobrali hypotéku s takzvanou revizibilnou úrokovou sadzbou. Výška konečného úroku tak závisela od Briboru (bývalá medzibanková sadzba pôžičiek v korunách, pozn. red.) plus úrokové rozpätie 1,85 percenta,“ povedala pre Pravdu Soňa Hajdúková z dedinky Brezovice. Po prechode na spoločnú menu euro bola úroková sadzba viazaná na Euribor. Výška konečného úroku hypotéky tak závisela od priemerného úroku, za ktorý si medzi sebou požičiavajú jednotlivé banky, plus úrokové rozpätie 1,85 percenta. Nešlo teda o úrok fixovaný na určité obdobie.
Politika lacných peňazí zo strany Európskej centrálnej banky pani Hajdúkovej priniesla hypotéku s ročným úrokom okolo 2,2 percenta. Na porovnanie priemerný úrok pri nových hypotékach sa dnes pohybuje na úrovni 4,16 percenta. Hajdúková sa však z nízkych úrokov radovala len pár mesiacov, lebo už koncom roku 2012 jej nástupnícka Prima banka Slovensko oznámila zvýšenie úrokového rozpätia z 1,85 percenta na 4,11 percenta.
„Dôvodom bolo podľa banky zvýšenie rizika nesplatenia hypotéky. O pôžičku som žiadala na materskej dovolenke, medzičasom som však skončila vysokú školu, pracujem v trvalom pracovnom pomere a s manželom sme nikdy nemeškali so splátkou,“ dodala Hajdúková. Tej mesačná splátka hypotéky stúpla z približne 60 až na 90 eur.
„Okresný súd v Žiline vydal dňa 14. 8. 2013 predbežné opatrenie, ktorým zakázal Prima banke uplatňovať voči klientom jednostranne zvýšenú úrokovú sadzbu na hypotekárny úver,“ povedal právnik Ľubomír Čigáš zo spoločnosti Bright & Elegant. Ten v spore s Prima bankou Slovensko momentálne zastupuje jedenásť klientov nesúhlasiacich so zdražením pôžičiek. „Pravdepodobne sa pochybný postup týka viac ako tisíc hypotekárnych úverov pôvodnej Dexia banky,“ odhadol Čigáš.
Finančný dom trvá na neporušení zákona, keďže predbežné opatrenie hovorí len o zákaze účtovania vyšších úrokov dovtedy, kým súd rozhodne o tom, či bolo zdražovanie hypoték v súlade so zákonom. „Akékoľvek záležitosti týkajúce sa bývalých, súčasných alebo potenciálnych klientov nekomentujeme. Pri prípadnom prehodnocovaní podmienok úverov postupujeme vždy v súlade s platnou zmluvou,“ uzatvorila Kristína Pelcrová, hovorkyňa Prima banky Slovensko, ktorá patrí do finančnej skupiny Penta.