Viete aký úrok platíte banke? Vyše 40 percent ľudí nie

Pre splnenie sna o vlastnom bývaní je viac ako polovica Slovákov ochotná zobrať si hypotéku. Z tých, ktorí hypotéku už majú, však svoju sadzbu nepozná 41,3 % opýtaných.

14.05.2014 14:21
úrok, rodina, daň, banka Foto:
Ilustračné foto.
1

Na druhej strane z tých, ktorí si svoju sadzbu hypotéky pamätajú, niečo vyše 60 % ľudí uviedlo ročný úrok vo výške 3,5 % a viac. Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu Prima banky, ktorý uskutočnila agentúra 2muse na vzorke niečo vyše tisíc respondentov v druhej polovici apríla tohto roka.

Slováci sa podľa vyjadrení Prima banky zadlžujú čoraz viac. Cestou k vlastnému bývaniu je totiž pre mnohých práve hypotéka. Záujem o nové hypotéky ťahajú podľa banky najmä úrokové sadzby. Tie sú v súčasnosti na svojich historických minimách. Priemerná úroková sadzba na nových hypotékach v marci klesla na zhruba 3,5 % a očakáva sa, že bude klesať ďalej.

V prieskume takmer 40 % Slovákov uviedlo, že majú sadzbu hypotéky pod 3,5 %. Ako skonštatovala Prima banka, priemerná sadzba na trhu za mesiac marec potvrdila, že úrokové sadzby, s ktorými sa banky predháňajú, nie sú vždy pre každého. Daňou za výhodnú sadzbu môže byť podľa banky podmienka poistenia úveru, otvorenia účtu, zasielania príjmu na účet, či umiestnenie nehnuteľnosti v krajskom meste.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #úrokové sadzby