Dotovaná hypotéka bude od októbra dostupnejšia

Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od októbra zvýši o 61,10 eura.

05.09.2017 10:03
hypotéka, byt, nehnuteľnosť, stavebné, sporenie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Nárok na úrokové zvýhodnenie budú mať tí, ktorých priemerný mesačný zárobok za predchádzajúci rok bol maximálne 1 227,20 eura. Do konca septembra je ešte platná hranica 1 166,10 eura.

Získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých je podmienené výškou príjmu žiadateľa. Horná hranica je zákonom stanovená ako 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Tak, ako sa počas roka vyvíja výška priemerného zárobku, mení sa aj táto hranica, a to štyrikrát do roka. Štatistický úrad SR v utorok zverejnil údaj o priemernej hrubej mzde v národnom hospodárstve za druhý štvrťrok, ktorá vzrástla medzikvartálne zo sumy 897 eur na 944 eur.

V prípade, ak o hypotéku žiada dvojica, posudzuje sa ich príjem spoločne. Maximálna povolená výška ich spoločného zárobku je tak dvojnásobná, od októbra na úrovni 2 454,4 eura. “Keďže kľúčový je ich spoločný príjem, môže jeden zo žiadateľov zarábať aj viac, pokiaľ ten druhý zarába menej a spoločne neprekročia túto hranicu,” uviedla hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Mladí ľudia do 35 rokov tak môžu získať štátom dotovanú hypotéku zníženú o tri percentá. Dotáciu k úrokovej sadzbe je možné získať najviac na sumu 50 tisíc eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou. Úrokové zvýhodnenie platí počas piatich rokov od poskytnutia hypotéky.

debata chyba
Viac na túto tému: #hypotéka pre mladých