Ceny bytov klesajú, v ktorých mestách išla cena nehnuteľností dolu najviac?

Ceny nehnuteľností išli dolu, a to nielen medzikvartálne, ale aj medziročne, v niektorých mestách dokonca až o 15 percent. Ukazujú to údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

31.07.2023 11:00
Teta na stoličke Foto:
Ilustračné foto.
debata

Po druhom štvrťroku ceny slovenských bytov klesajú vo všetkých segmentoch aj v medziročnom porovnaní. Pri menších bytoch dosiahol pokles dvojcifernú hodnotu vo viac ako polovici slovenských regiónov a mestských častí.

Jedinou výnimkou je Bratislava IV s kvartálnym nárastom (+ 5 %) a medziročným poklesom len 2,58 %. Priemerná cena 2-izbových bytov išla za rok nadol najvýraznejšie v Prešove (o 22,6 %), vo všetkých častiach Košíc (o 14,1 – 17,61 %), v Bratislave II (o 14,61 %) a v Trenčíne (o 14,6 %).

„Trend poklesu cien bytov je citeľný aj napriek tomu, že na trhu je v ponuke stále pomerne dosť novostavieb, a to najmä v Bratislave. Na druhej strane je medzikvartálny pokles cien oproti marcu takmer o polovicu menší, čo naznačuje postupnú stabilizáciu,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

V druhom štvrťroku sa pokles cien dotkol aj segmentu 3-izbových bytov. Okrem fenoménu centra Bratislavy, kde sú ceny väčších bytov medziročne stále drahšie o 14 %, znižovali sa na celom Slovensku.

Najviac klesli ceny za rok v Prešove (o 16,77 %), Trenčíne (o 15,79 %), v košických častiach mimo centra (o 10,22 – 14,06 %) a v Trnave (o 13,07 %).

„Segment 3-izbových bytov zareagoval na túto krízovú situáciu ako posledný. Ešte v marci sme v dynamických slovenských regiónoch zaznamenali rast cien, no v stagnujúcej ekonomickej situácii na Slovensku i v Európe zvolili pravdepodobne aj potenciálni klienti so silnejším zázemím opatrnú pozíciu,“ dodáva Michal Pružinský.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ceny bytov #klesajúce ceny