Pred stratou zamestnania sa možno poistiť

Po vypuknutí krízy začali viaceré banky ponúkať k hypotékam i spotrebným úverom poistenie. Za klienta, ktorý si poistí úver, bude v prípade, že stratí zamestnanie či ochorie, splácať niekoľko mesiacov pôžičku poisťovňa.

06.10.2011 06:30
Zmluva, zúčtovanie, manažér, profesia, podpis Foto:
Ilustračné foto
debata

Banky väčšinou núkajú viacero balíkov poistenia. Čím viac poistných rizík poistka obsahuje, tým je drahšia. „Cena poistenia závisí od viacerých faktorov, a to výšky úveru, doby splácania, od rizík, ktoré si klient vyberie,“ vraví riaditeľka odboru bankopoistenia ČSOB Dana Škublová. Základné poistenie väčšinou kryje smrť a plnú invaliditu. To znamená, že ak jeden z dlžníkov zomrie alebo zostane invalidný, nie je potrebné pokračovať v splácaní úveru. Drahšie poistky klientov chránia pre prípad pracovnej neschopnosti z dôvodu choroby a najdrahšie aj pre prípad straty zamestnania.

V prípade pracovnej neschopnosti, ako aj v pri strate zamestnania poisťovňa nezačne platiť za klienta splátky hneď od prvého dňa. To znamená, že nestačí, ak je niekto týždeň chorý či bez práce, ale banka vyžaduje, aby bol klient bez príjmu dlhší čas. V oboch prípadoch banky zároveň obmedzujú, ako dlho bude poisťovňa klienta maximálne splácať úver. Väčšinou to nebýva dlhšie ako 12 mesiacov. V prípade, že by bol niekto nezamestnaný viac ako rok, musí znovu začať platiť splátky z vlastných peňazí.

Poisťovňa nebude za dlžníka platiť pôžičku ani vtedy, ak odíde zo zamestnania dobrovoľne. V poistných podmienkach býva zakotvené, že splátky za klienta uhradí len vtedy, ak dostane výpoveď. Napriek tomu, že mnohí zamestnávatelia sa snažia, aby zamestnanci odišli na dohodu, v prípade, že ju človek, ktorý spláca úver, podpíše, príde o možnosť, aby za neho platila poisťovňa splátky.

Hoci klient musí za poistenie úveru platiť každý mesiac, v niektorých bankách vďaka poistke získa nižšiu úrokovú sadzbu, čo znamená, že platí nižšiu mesačnú splátku. „Klientovi, ktorý si úver poistí, znižujeme výšku úrokovej sadzby pri hypotekárnych úveroch o 0,05 percenta a pri spotrebných úveroch o 0,1 alebo 0,2 percenta v závislosti od poistného balíka,“ povedala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Aké poistenie ponúkajú k úverom banky

Slovenská sporiteľňa

Poskytuje základný súbor poistenia (riziko smrti, trvalej invalidity a pracovnej neschopnosti), rozšírený súbor poistenia (riziko smrti, trvalej invalidity a pracovnej neschopnosti) a komplexný súbor poistenia (riziko smrti, trvalej invalidity a pracovnej neschopnosti, straty zamestnania). Pri spotrebných úveroch si klienti môžu vybrať rozšírený alebo komplexný súbor, pri úveroch na bývanie si môžu zvoliť aj základný súbor.

VÚB banka

Pri spotrebných úveroch si klient môže zvoliť základný (riziko smrti, trvalej invalidity a pracovnej neschopnosti) alebo rozšírený balík poistenia (riziko smrti, trvalej invalidity, pracovnej neschopnosti a straty zamestnania). Pri hypotekárnych úveroch ponúka VÚB banka tri balíky poistenia: základný balík (riziko smrti a trvalej invalidity), komplexný balík (riziko smrti, trvalej invalidity, pracovnej neschopnosti, straty zamestnania a kritických chorôb) a neživotný balík (riziko pracovnej neschopnosti, straty zamestnania a kritických chorôb).

Tatra banka

Pri poistení k bezúčelovým úverom si klient môže zvoliť jeden z nasledujúcich balíkov: Balík A (poistenie pre prípad smrti a úplnej invalidity), Balík A1 (poistenie pre prípad smrti pre klientov s vekom nad 60 rokov), Balík C (poistenie pre prípad smrti, úplnej invalidity, pracovnej neschopnosti a straty zamestnania). Pri poistení schopnosti splácať hypotekárny úver má klient na výber z týchto balíkov: Balík A (pre prípad smrti), Balík B (pre prípad smrti a úplnej invalidity), Balík F (poistenie pre prípad smrti, úplnej invalidity a straty zamestnania).

UniCredit Bank

Klienti majú pri spotrebných i pri hypotekárnych úveroch na výber z dvoch balíkov poistenia. Základný balík kryje riziko smrti, plnej a trvalej invalidity a dlhodobej práceneschopnosti. Rozšírený balík navyše obsahuje aj poistenie pre prípad straty zamestnania.

ČSOB

Pri hypotekárnych úveroch je klient poistený pre prípad smrti a trvalej invalidity úrazom. Pri spotrebných úveroch si klient môže vybrať z dvoch balíkov poistenia – lacnejší balík obsahuje poistenie pre prípad smrti, všeobecnej invalidity a práceneschopnosti a v drahšom balíku je zahrnuté aj poistenie pre prípad straty zamestnania.

Poštová banka

Pri spotrebných úveroch si klient môže vybrať z dvoch súborov poistenia. Základný súbor zahŕňa riziko úmrtia, invalidity a pracovnej neschopnosti. Komplexný súbor zahŕňa navyše aj stratu zamestnania. K hypotéke ponúka životné poistenie, ktoré kryje riziko úmrtia a invalidity.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy