Od októbra budú mať banky rovnaký balík služieb

Obsah balíčka, ktorý by od októbra mali začať ponúkať všetky banky, je už známy. Ministerstvo financií ho upravilo vyhláškou, ktorá je v súčasnosti v pripomienkovom konaní.

17.05.2010 11:50
karta, kreditka, účet, rozpočet, domácnosť,... Foto:
Aktívni klienti, ktorí svoj účet využívajú často, môžu vo väčšine bánk aj teraz získať vernostnú zľavu. Tá im môže mesačné náklady na účet stlačiť aj na nulu.
debata

Po novom by mal obsahovať tri výbery z bankomatov banky, v ktorej má klient vedený účet, počet platieb kartou v obchodoch obmedzený nie je. Neobmedzený ostal aj počet platieb cez internetbanking. Balík tiež bude obsahovať jednu hotovostnú a tri bezhotovostné platobné operácie mesačne vykonané v pobočke. Spolu teda 48 namiesto pôvodných 36 ročne.

„Pri formulácii balíka vo vyhláške sme postavili dôraz na poskytovanie bezhotovostných platobných operácií klientom v neobmedzenom rozsahu, pričom pod bezhotovostnými operáciami rozumieme používanie internetbankingu, používanie platobnej karty na platenie v obchodoch, ale už za hotovostné operácie, ktoré sú istým spôsobom limitované, pokladáme napríklad výber z bankomatov a takisto aj isté operácie v pobočke,“ vysvetlil Vladimír Dvořáček z ministerstva financií. Kto teda nemá problém s tým, aby svoj účet riadil cez počítač, mal by so základným balíkom na poplatkoch ušetriť.

„V balíku sú však stále – podľa mňa nezmyselne – operácie v zahraničí, a, naopak, tam chýbajú niektoré bežné veci ako správa trvalých príkazov a inkás. Banky tak budú musieť balík kombinovať s ponukou iných služieb, aby klientom poskytli to, čo potrebujú,“ komentoval vyhlášku Vladimír Dohnal, analytik Symsite Research, ktorá sa na trhu zaoberá analýzou finančných produktov.

Čo je a čo nie je v základnom balíku služieb
Obsah základného balíčka podľa novej vyhlášky
– neobmedzený počet operácií uskutočnených prostredníctvom internet bankingu alebo inej služby elektronického bankovníctva
– neobmedzený počet platobných operácií uskutočnených platobnou kartou
– tri hotovostné a neobmedzený počet bezhotovostných platobných operácií mesačne cez vlastný bankomat
– jednu hotovostnú a tri bezhotovostné platobné operácie mesačne vykonané v pobočke
– musí ísť o platby či operácie v eurách
– operácie musia byť vykonané v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru
Čo balík neobsahuje
– napríklad platobnú kartu
– správu inkás a trvalých príkazov
Zdroj: Vyhláška MF SR o rozsahu a spôsobe poskytovania platobných operácií v rámci základného bankového produktu a Pravda, jpa

Zásadne odmietavo sa k základnému balíčku stavajú banky. „Obsah balíčka komentovať nebudeme. My ho jednoducho implementujeme tak, ako ministerstvo financií chce,“ uviedol Ladislav Unčovský, výkonný riaditeľ asociácie bánk s tým, že banky vo všeobecnosti odmietajú tento základný bankový produkt ako zásadný zásah do súkromného podnikania. Do pripomienkového konania, ktoré k vyhláške prebieha, sa chcú zapojiť skôr otázkami technického charakteru.

K cene sa zatiaľ všetci vyjadrujú opatrne, určovať ju budú samotné banky. „Odhadujem, že banky budú poskytovať "vládny“ balík ako ten základný, ktorý nahradí súčasné základné balíky bánk. Cenovo bude podľa mňa pod hranicou súčasných balíkov v „strednej triede“, takže cenu odhadujem na 3 až 5 eur," myslí si Dohnal. Treba si však uvedomiť, že v súčasnosti niekoľko desiatok percent klientov bánk neplatí za balíky nič, keďže spĺňajú podmienky bankových vernostných programov. Aj „vládny“ balík by preto mohli mať niektorí klienti zdarma.

Balíky, ktoré sa na zákonný balík podobajú najviac
ČSOB: banka údaj neuviedla
Dexia banka: Výhoda – 2,20 € mesačne
mBank: mKonto – 0 € mesačne
OTP Banka: balík Plus – 2,99 € mesačne
Poštová banka: 6,96/6,56 € mesačne*
Slovenská sporiteľňa: Osobný účet – 4,90 € mesačne
Tatra banka: Tatra Personal – 5 € mesačne
UniCredit Bank: Champion – 3,99 € mesačne
Volksbank: Active – 2,99 € mesačne
VÚB: Flexiúčet – 5 eur
* výpis zasielaný poštou/e-mailom

Banky sa budú snažiť udržať svoje výnosy, je preto pravdepodobné, že sa po zavedení základného balíka na trh zvýšia ceny za služby, ktoré v balíku zahrnuté nie sú. „Očakávam, že po zlacnení balíkov budú banky okresávať zľavy v súčasnosti poskytované v rámci vernostných programov. Bude, samozrejme, pokračovať aj mierny rast cien jednotlivých transakcií,“ domnieva sa Dohnal.

Vládna regulácia však trh nijako zásadne neovplyvní. Tri veľké banky budú naďalej dominovať trhu. „Pri zlacnení balíkov budú klienti mať k dispozícii menej zliav a budú platiť vyššie ceny za iné služby, takže celkové výnosy bánk sa príliš nezmenia. Počet ponúkaných balíkov sa bude skôr zmenšovať, keďže banky zistili, že príliš komplexná ponuka klientov skôr mätie,“ dodáva Dohnal.

Základné údaje o jednotnom balíčku
Aký bol pôvodný vládny návrh
– neobmedzený počet platobných transakcií cez elektronické bankovníctvo v mene euro v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru
– neobmedzený počet platobných operácií kartou (platby kartou a výbery z bankomatu) v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru
– najmenej 36 platobných transakcií ročne v pobočkách banky
– medzinárodná platobná karta
Prečo jednotný balík vzniká
– Dôvodom na zavedenie jednotného balíka v každej banke bola podľa ministerstva financií neprehľadná ponuka bánk, klienti sa v nej nevedia orientovať.
– Bežných účtov a balíčkov služieb je na trhu vyše 60, každá banka pri balíčku kladie dôraz na niečo iné – napríklad najnižší mesačný paušál za vedenie účtu či neobmedzený počet prevodných príkazov v cene.
– Ak budú klienti využívať najmä služby elektronického bankovníctva, mohli by s jednotným balíkom ušetriť.
Aká bude cena
– Odhaduje sa, že by to mohlo byť okolo troch až päť eur.
– Očakáva sa, že služby mimo balíka by mohli zdražieť.
– Ak cena nebude vysoká, klienti by mohli mať o balík záujem.
Kto s balíčkom ušetrí
– Ušetria najmä tí, ktorí majú momentálne v bankách pomerne drahé balíčky, síce nabité službami, tie však naplno nevyužívajú.
– Aktívni klienti, ktorí svoj účet využívajú často, môžu vo väčšine bánk aj teraz získať vernostnú zľavu, tá im môže mesačné náklady na účet stlačiť aj na nulu.
Termíny
– Vyhláška nadobudne účinnosť zrejme 1. júla 2010.
– Ministerský balík budú musieť banky začať ponúkať zrejme od októbra.
– Zrejme pribudnú nové balíčky s predpísaným zložením, banky však budú preferovať svoje nosné produkty.
Zdroj: Pravda, jpa
debata chyba