Rovnako ako v minulých rokoch o cene poistenia rozhoduje okrem objemu a výkonu motora aj to, kto si dané auto poisťuje. Najdrahšie poistky zaplatia mladí ľudia a tí, ktorí v poslednom období spôsobili dopravnú nehodu. „Poisťovne poskytujú svojim klientom aj rôzne zľavy. Preto odporúčam vopred si zistiť, na čo všetko máte ako klient nárok. Poisťovne totiž často odmeňujú svojich klientov za vernosť či poskytujú tzv. bonusy za bezškodový priebeh,“ povedal Bohuslav Vizváry z poradenskej spoločnosti Partners Group. Skúsení vodiči, ktorí jazdia roky bez dopravnej nehody, môžu vďaka tomu ušetriť v niektorých poisťovniach až stovky eur.
Vo väčšine poisťovní sa ceny poistiek v porovnaní s minulým rokom výrazne nemenili. Oslovené poisťovne tvrdia, že poistné nezvyšovali a keď, tak len vybraným skupinám vodičom, ktoré považujú za najrizikovejšie. „Ceny zostávajú približne rovnaké, niekde však môže dôjsť k miernej odchýlke v ponúkaných zľavách,“ tvrdí hovorkyňa ČSOB Poisťovne Zuzana Eliášová.
Užitočné informácie nájdete aj v článku Ako poisťovne určujú ceny PZP.
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.
Práve cena zväčša rozhoduje o tom, v ktorej poisťovni motorista uzatvorí zmluvu. „Väčšina motoristov považuje za najdôležitejšie kritérium výberu povinného poistenia jeho cenu – jednak preto, že je povinné, jednak preto, lebo sa ich prípadné plnenie zo strany poisťovne akosi netýka,“ hovorí Vladimír Cvik zo spoločnosti Netfinancie, ktorá prevádzkuje portál na porovnávanie cien poistného.
Okrem ceny by však vodiči mali zamerať pozornosť aj na rozsah asistenčných služieb či ďalšie benefity, ktoré môžu spoločne s povinným poistením získať. „Poisťovne okrem základného povinného poistného krytia a základnej asistencie ponúkajú aj atraktívne pripoistenia: poistenia čelného alebo všetkých skiel vo vozidle, úrazové poistenie osôb, poistenie proti živelným udalostiam, zrážky so zverou či poistenie zlého stavu vozovky. Tieto doplnkové poistenia sú buď zadarmo v cene PZP, alebo sú ako voliteľné a spoplatnené pripoistenia,“ vraví Cvik.
Väčšina poisťovní láka vodičov predovšetkým na asistenčné služby. Motoristovi môžu pomôcť v prípade nehody, poruchy, krádeže ale aj pri defekte či vyčerpaní paliva. Ak máte haváriu, poisťovňa väčšinou zabezpečí opravu auta na mieste či odtiahnutie do servisu. Ak oprava trvá viac ako osem hodín, asistenčná služba vám môže uhradiť aj nocľah v hoteli či zapožičanie náhradného auta. V jednotlivých poisťovniach sa však líšia maximálne sumy, ktoré poisťovňa pri jednotlivých úkonoch uhradí. Ak napríklad poisťovňa preplatí odtiahnutie auta do sumy 70 eur, v prípade drahšieho odtiahnutia musí zvyšok zaplatiť klient. Niektoré služby zase poisťovne iba zorganizujú, ale zaplatiť ich musí motorista.
Kto nie je spokojný so svojou súčasnou poisťovňou, má možnosť ju zmeniť. „Tu je však potrebné podať výpoveď poistnej zmluvy minimálne šesť týždňov pred výročným dňom, pričom v tom čase musí byť výpoveď už fyzicky v poisťovni,“ tvrdí Vizváry. V prípade, že niekto má uzatvorenú zmluvu na kalendárny rok, musí do poisťovne doručiť výpoveď najneskôr 19. novembra. V prípade, že niekto podáva výpoveď v poslednej chvíli, mal by ju radšej priniesť do poisťovne osobne. Kto chce zaslať výpoveď poštou, mal by ju poslať doporučene, aby mal doklad o tom, že ju podal.