V poistnej zmluve sú vždy uvedené aj výluky z poistenia. Poisťovne nemusia nič platiť napríklad v prípade, že na vznik poistnej udalosti malo zásadný vplyv použitie alkoholu či iných omamných látok.
„Špeciálne by sme chceli upozorniť, že v prípade zachraňovacích akcií sú z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu, vplyvom návykových látok alebo nadmerným užitím liekov bez lekárskeho predpisu. Zaznamenávame totiž prípady utopenia v mori v dôsledku požitia alkoholu. Evidujeme tiež viaceré úrazy následkom požitia omamných látok v krajinách, kde je ich požitie povolené. Aj napriek tomu sú udalosti vplyvom požitia omamných látok z poistenia vylúčené,“ tvrdí riaditeľka oddelenia komunikácie Uniqa poisťovne Silvia Vlasková.
Poisťovňa použitie alkoholu či iných omamných látok zisťuje napríklad z lekárskej správy, policajnej správy či zo správy o úmrtí.
Problém môžu mať aj ľudia, ktorí chcú v zahraničí vykonávať rizikové športy. Tie si totiž treba zvyčajne dopoistiť.
Klasické letné športy ako je člnkovanie, jazda na vodnom bicykli či na vodnom skútri sú zvyčajne automaticky súčasťou cestovného poistenia a netreba za ne zvlášť doplácať. Dopoistiť treba väčšinou horolezectvo, skalolezectvo, skialpinizmus, diaľkové plávanie nad 10 kilometrov, parašutizmus, alpinistiku, jaskyniarstvo, lietanie, paragliding či bungee-jumping.