V základnom balíku poistenia bývajú múry, strecha ako aj ostatné pevné súčasti stavby ako sú okná či dvere. „Kým lacnejší, základný balík kryje typicky živelné riziká, drahší balíček zvyčajne obsahuje navyše krádež stavebného materiálu a drobnej stavebnej techniky a odcudzenie stavebných súčastí a príslušenstva stavby, vraví Búlik. Kto chce byť však krytý aj pre prípad krádeže, musí stavbu oplotiť a po montáži okien a dverí musí drobnú techniku uskladňovať dnu.Drahšie balíky poistenia chránia okrem rozostavaného domu aj vedľajšie stavby vrátane chodníkov, plotov, či oporných múrov.
Po dokončení domu nie je potrebné uzatvárať novú poistnú zmluvu, ale poistenie stavby môže plynulo prejsť do poistenia rodinného domu a domácností. „Do poisťovne vtedy stačí doručiť kolaudačné rozhodnutie a dňom nasledujúcim po jeho právoplatnosti sa poistenie počas stavby mení na poistenie hotového domu,“ povedal Búlik. Jediný rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením stavby je v limitoch poistného plnenia.
Okrem ľudí, ktorí stavajú dom, potrebujú poistku aj tí, ktorí si kupujú byt v rozostavanej bytovke. Až do do dokončenia bytu síce za všetko zodpovedá developer, ale od ľudí, ktorí si berú hypotéku, požaduje banka poistenie. Byt pritom musí byť poistený aspoň proti živlom. „Aj pri rozostavanom byte platí, že sa poisťuje na budúcu hodnotu po dokončení. Pri úvere musí byť poistná suma minimálne na úrovni úveru, ktorý si beriete z banky,“ hovorí Búlik.