Muži sa zadlžujú výraznejšie ako ženy

Pri požičiavaní a splácaní peňazí sa muži správajú inak ako ženy. Muži si požičiavajú vyššie sumy a ak ich nedokážu splácať,

23.01.2019 14:00
peniaze, euro, hypotéky Foto: ,
Ilustračné foto.
debata
Muži zároveň omnoho impulzívnejšie oslovujú iné firmy a svoje záväzky riešia ďalšími dlhmi. Vyplýva to zo štatistík spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá pôsobí v oblasti manažmentu pohľadávok.

Muži sú horšími dlžníkmi bez ohľadu na svoj vek, dvadsiatnici aj päťdesiatnici za sebou nechávajú vyššie dlhy ako ženy. V priemere sú ich záväzky vyššie o zhruba 200 eur. Napríklad mladí muži od 18 do 25 rokov priemerne dlhujú 1 016 eur, ženy v rovnakom veku 819 eur. Podobne muži od 35 do 45 rokov majú priemerný dlh 1 799 eur, ženy 1 473 eur. Ide pritom o záväzky po lehote splatnosti okrem hypoték, ktoré banky a nebankovky nedokázali vymôcť a presunuli ich na inkasnú spoločnosť.

Rozdiely vidieť aj pri počte záväzkov. Po lehote splatnosti ich majú muži v priemere viac ako ženy. Aj za rôznymi extrémami, s ktorými sa firma stretáva, väčšinou stoja muži. „Napríklad evidujeme niekoľkých mužov, ktorí majú aj 40 záväzkov v rôznych spoločnostiach. Ženy, hoci sa vo svojich dlhoch takisto vedia stratiť, až do takýchto extrémov nejdú,“ konštatoval Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko. Pre obe pohlavia je však spoločné, že najviac dlhujú bankám a až následne nebankovým, telekomunikačným či lízingovým spoločnostiam.

debata chyba
Viac na túto tému: #úvery #dlhy #splátky