Výpredaje Slovákov lákajú ešte viac ako pred rokom

04.02.2019 14:00
žena, nákupy, tašky
Ilustračné foto. Autor:

Prvé januárové týždne sú už obvykle späté s výpredajmi a pretekmi medzi obchodníkmi, kto poskytne najväčšie zľavy z obľúbených produktov.

V poslednom období sa však s akciami začína už tesne po skončení vianočných sviatkov. A zdá sa, že sa na túto taktiku predajcov čoraz viac chytajú aj slovenskí spotrebitelia. Z údajov VÚB banky jasne vyplýva, že Slováci v období prvých troch tohtoročných januárových týždňov minuli v obchodoch o 12,8 percenta viac než v rovnakom období roka 2018. Nárasty platieb kartou v období od 27.12.2018 do 27.1.2019 oproti rovnakému obdobiu roka 2018: objem platieb – nárast o 12,8 %, počet platieb – nárast o 15,3 %

„Oproti predvianočným dňom, počas ktorých sa darí obchodníkom takmer v každej oblasti, januárové výpredaje sú špecifickejšie,“ hovorí Andrea Šipošová z oddelenia kartových procesov VÚB banky. Obyčajne súvisia výpredaje so sezónnosťou, čo sa však pri tomto januárovom nedá veľmi povedať. Slováci začali viac sledovať ceny a pravidelne si ich porovnávajú. „Sústreďujú sa na produkty, ktorých ceny dlhšie sledujú, prípadne si ich plánovali kúpiť pred Vianocami a pri aktuálnej výhodnej cene, si ho hneď doprajú,“ dodáva Šipošová.

Najviac to vidno pri spotrebnej elektronike. Dokonca sa dá povedať, že podiel platieb v tejto oblasti je o 16 percent vyšší ako je ročný priemer. Veľký záujem je aj o odevy a obuv a o knihy, mierne za ročným priemerom zaostávajú zlatníctva. No takmer pri všetkých oblastiach sme zaznamenali nárast objemu a počtu platieb v porovnaní s minulým rokom, čiže trend januárových nákupov či výpredajov sa vyvíja pozitívne.

#nákupy #platba kartou #výpredaje
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku