Slováci preferujú pravidelné investovanie

14.08.2019 09:00
peniaze, výplata, mzda, dôchodok, vklad,...
Ilustračné foto. Autor:

Najviac Slovákov, až 64 percent, je ochotných pravidelne investovať sumu do 100 eur mesačne. Jednorazovo sú ochotní dať najčastejšie na tento účel do 2 500 eur.

Takmer polovica – až 48 % ľudí – má k dispozícii voľné peňažné prostriedky vo výške menšej ako 2 500 eur. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dala spraviť Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky (PPSS) začiatkom leta 2019.

Dostatočná rezerva

Na vytvorenie dostatočnej rezervy pre prípad potreby – straty práce či dlhodobej práceneschopnosti – je to však málo. Podľa Martina Kaňu, predsedu predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti, by mal mať človek nasporených toľko peňazí, koľko potrebuje minimálne na zaplatenie bežných potrieb počas šiestich mesiacov. „Medzi nevyhnutné výdavky patria napríklad náklady na bývanie, školu, výdavky na dopravu, stravu či výživné, povinné zmluvné poistenie za auto,“ dodáva Martin Kaňa. Suma 2 500 eur preto vo väčšine prípadov na dostatočnú rezervu nestačí.

Rezerva na dva mesiace

Aj z údajov Poštovej banky je zrejmé, že okrem študentov, ktorí viac míňajú ako im prichádza na účet, majú dôchodcovia na bežných účtoch našetrenú rezervu na približne jeden mesiac a pracujúci na dva mesiace. Možno aj preto Slováci uprednostňujú skôr pravidelné investovanie nižších súm. Vyplynulo to z prieskumu PPSS. „Mesačnú frekvenciu uprednostňuje najviac ľudí, väčšina z nich by investovala do 100 eur mesačne. Investovanie menšej sumy raz za mesiac uprednostňuje až 48 percent oslovených,“ vysvetľuje Martin Kaňa.

Napriek tomu, že pravidelné investovanie Slovákov vyplýva najmä z ich finančnej reality, ide o správny prístup. „Pravidelným investovaním sa totiž vyhnú nesprávnemu načasovaniu investície a získajú možnosť vyššieho zhodnotenia ako pri pevných úrokových sadzbách bankových produktov,“ vysvetľuje Martin Kaňa.

#slováci #sporenie #investovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku