Máte s partnerom jasno vo finančných otázkach?

Spolužitie partnerov v jednej domácnosti so sebou často prináša aj problémy, ktoré môžu nastať pri spoločnom hospodárení s financiami, uhrádzaní bežných výdavkov, so splácaním pôžičiek či sporením.

27.09.2019 09:00
muž a žena, rozchod Foto:
Ženy a muži mávajú na financie rôzne názory.
debata
Prinášame vám päť najdôležitejších vecí, ktoré by si mali partneri vyriešiť. Vhodné je hovoriť o nich čím skôr, ideálne ešte pred sobášom, alebo pred tým, ako sa rozhodnú žiť pod jednou strechou.

1. Hovorte si pravdu o dlhoch a pôžičkách

Prípadné finančné problémy a záväzky čo i len jedného z partnerov môžu mať zásadný vplyv na fungovanie celej domácnosti. Preto by sa navzájom mali o nich informovať. „Či už ide o akúkoľvek väčšiu pôžičku alebo lízing na auto, nikdy nič z minulosti nezamlčujte. V otázke dlhov by ste mali držať spolu, pretože tak lepšie zvládnete splácanie v prípade ťažkostí, kedy vám partner môže pomôcť. Klamať sa rozhodne nevyplatí, najmä ak ste sa rozhodli pre spoločnú hypotéku. Ak máte vy alebo váš partner zlú platobnú históriu, naplnenie vašich snov o novom bývaní na tom môže rýchlo stroskotať,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

2. Ako to urobíme s platením účtov?

Ak sa snažíte vysporiadať s tým, kto, čo a ako bude platiť, v zásade máte tri možnosti: Oddelené účty sú správnou voľbou pre tých, ktorí si chcú zachovať pocit istej nezávislosti. Výhodou je, že sa nemusíte partnerovi spovedať, za čo ste minuli každé euro. „Pokiaľ ale hospodárite každý zvlášť, stanovte si pravidlá, akým spôsobom budete platiť za spoločné veci, ako je nájom, energie, internet či nákup potravín. Vo väčšine vzťahov totiž nikdy jeden neplatí všetko a druhý nič. Dohodnite sa napríklad tak, že si výdavky rozdelíte spravodlivo podľa príjmov, alebo na polovicu,“ odporúča M. Zborovský.

Spoločný účet je riešením pre páry, ktoré nemajú problém s tým, že budú hospodáriť bez výhrad spolu. Svoje výplaty si nechávajú zasielať na účet, ku ktorému majú obaja platobnú kartu. Výhodou je, že nemusíte riešiť, či náhodou váš partner nenakúpil už tento mesiac toho už priveľa a teraz ste na rade vy. Nevýhoda ale spočíva v strate nezávislosti. Partner vidí všetky pohyby na účte aj obchody, v ktorých ste platili kartou. „A ak jeden z páru míňa viac, než sa tomu druhému zdá normálne, môžu nastať problémy. Dohodnite sa preto na sume, ktorú každý mesiac môžete minúť bez toho, aby ste ju museli svojej polovičke nejako zdôvodňovať,“ hovorí ombudsman.

Spoločný aj oddelený účet je akýmsi kompromisným riešením. V dnešnej dobe, keď mnoho bánk ponúka účty zadarmo, toto riešenie ani nijako nezaťaží rodinný rozpočet. V praxi to vyzerá tak, že partneri dostávajú výplatu na svoje účty, odkiaľ vopred dohodnutú čiastku posielajú na spoločný účet. Z neho sa potom platia výdavky za nákupy alebo inkaso. Človek ta nestratí nezávislosť a nemusí riešiť, či má zaplatiť tento nákup, alebo až ten ďalší.

3. Je váš partner držgroš alebo rozšafný?

Diametrálne odlišný postoj partnerov na financie môže vzťahom poriadne otriasť. Napríklad, keď jeden vyhľadáva nové a nové zážitky spojené s cestovaním, iný zase uprednostňuje materiálne veci do domácnosti a obracia každé euro. Odlišné priority sa najviac ukážu v dobe, kedy je potrebné utiahnuť opasky. Dohoda o tom, na koho prioritách sa bude šetriť, potom môže vyústiť v poriadne ostrú debatu. Je preto dobré poznať priority svojho partnera. Držgroši a rozšafní musia nájsť spoločný kompromis. Finančné návyky mnohokrát pochádzajú už z detstva a často kopírujú správanie sa rodičov, pričom sú často citlivou témou. Ich riešenie preto neodkladajte až na vypäté situácie.

4. Financie a deti

Ak spolu plánujete deti, určite je to príležitosť pre ďalší rozhovor o financiách. Otázkou nie je len to, či si dieťa v momentálnej situácii môžete dovoliť. Budete stáť tiež pred rozhodnutím, koľko si dovolíte v budúcnosti míňať na jeho štúdium, mimoškolské aktivity, tréningy, aká by mala byť výška vreckového a od koľkých rokov ho dieťaťu dávať. „Odpovede na tieto otázky budete musieť hľadať spoločne. Je dôležité vyjasniť si ich hneď na začiatku, aspoň sa vyhnete nemilým prekvapeniam v postoji partnera,“ prízvukuje Zborovský.

5. Máte plány do budúcnosti?

Pre niekoho je riešiť tento problém predčasné, pre iného nie. Je pravdepodobné, že obaja chcete žiť spolu čo najdlhšie a tým pádom príde na rad aj otázka odkladania si úspor na neskoršie obdobie, vrátane dôchodku. „Nájdite si priestor na diskusiu o svojich predstavách už teraz. Potom vás neprekvapí, že váš partner chce predať dom a cestovať, zatiaľ čo vy ste plánovali stráviť penziu staraním sa o vnúčatá a sledovaním televízie,“ dodáva ombudsman.

debata chyba
Viac na túto tému: #hospodárenie #partneri #spoločné financie