Vandali 'útočia' aj na cintorínoch

Ničenie náhrobných kameňov a hrobov, ale aj krádeže krížov, sôch, svietnikov či kvetov – to sú časté prejavy výtržníctva na cintorínoch.

16.10.2019 08:47
cinto Foto:
Ilustračné foto.
debata

Podľa správcov cintorínov dokážu vandali ukradnúť dokonca mramorovú či žulovú náhrobnú platňu. Štatistiky Policajného zboru SR zaznamenali od začiatku tohto roka 37 prípadov zaradených v kategórii Ostatné kriminálne trestné činy, medzi ktoré patria aj vandalské útoky na cintorínoch. Celkové škody boli vyčíslené na viac ako 18 000 eur.

V prípade poškodenia náhrobného pomníka alebo jeho súčastí odporúčajú odborníci obrátiť sa okamžite na správcu cintorína. „Dôležité je oznámiť aj drobnú krádež. Správca by mal následne prijať opatrenia na lepšiu ochranu cintorína,“ zdôraznil Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne. Ak dôjde k väčšej škode, napríklad ak vandali prevrátili mramorové či žulové pomníky, povytrhávali kamenné vázy alebo rozbili sklené tabule, je potrebné obrátiť sa priamo na políciu. Takýto skutok môže byť klasifikovaný ako trestný čin hanobenie miesta posledného odpočinku, za čo hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až na dva roky.

Rozsah škôd po vandalskom útoku sa môže vyšplhať až na tisíce eur. Napríklad v septembri poškodil dvadsaťštyriročný muž na cintoríne v Hlohovci dvanásť hrobiek a sochy z roku 1895. Na hrobkách poškodil vstupné dvere, vo vnútri porozbíjal sklené svietniky, ničil kvety, rozhadzoval kahance. Celkovo spôsobil škody za takmer 2 500 eur. „Predovšetkým kvôli výške škody, ktorá v prípade vandalizmu hrozí, odporúčame našim klientom uzavrieť poistenie náhrobného pomníka. Ide o pripoistenie k poisteniu nehnuteľnosti či domácnosti a kryje poškodenia náhrobného kameňa, pomníkovej dosky a doplnkovej architektúry – teda krížov, sôch, váz a svietnikov pevne spojených s pomníkom. Dôležité je, že kryje jednak poškodenia spôsobené vandalmi, resp. zlodejmi, ale aj poškodenia spôsobené živelnými pohromami – napríklad prudkým vetrom, krupobitím, zosuvom pôdy a podobne,“ povedal Zemánek.

Ceny za náhrobné pomníky sa aktuálne pohybujú v prípade celožulového jednohrobu od 800 eur vyššie, žulového dvojhrobu od 1 000 eur a urnové pomníky môžu stáť aj viac ako 500 eur. Náklady na úpravu hrobového miesta po živelnej katastrofe alebo útoku vandala sa teda môžu vyšplhať až do trojciferných súm. Pozostalí sa môžu pred výdavkami chrániť poistením, ktorého cena závisí od hodnoty náhrobného pomníka.

debata chyba
Viac na túto tému: #vandalizmus #cintoríny #trestný čin #neživotné poistenie #poistné