Rok 2020: Ako sa zmenia dávky od štátu?

Od januára budúceho roka vstupuje do platnosti viacero noviel zákonov, ktoré prinesú zmeny v sociálnej oblasti. Prilepšia si penzisti, rodiny s deťmi, viac peňazí by mali dostať sociálne služby.

27.12.2019 06:00
rodina, jeseň, úsmev Foto:
Zamestnanci, ktorí nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa, budú mať od začiatku budúceho roka nárok až na päť týždňov dovolenky.
debata

Viaceré zmeny sa týkajú odstraňovania byrokratických bariér. "Ide o široký diapazón opatrení,“ povedal minister práce Ján Richter. V oblasti politiky zamestnanosti sa napríklad zvýši minimálna mzda na 580 eur. "Je to najvyššie zvýšenie v histórii Slovenska. Automaticky sa upravuje aj vyššie mzdové zvýhodnenie za prácu v neštandardnom čase,“ vysvetľuje minister. Spolu s vyššou minimálnou mzdou stúpnu aj príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu, ktoré sú naviazané na hodinovú minimálnu mzdu.

Zamestnanci, ktorí nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa, budú mať od začiatku budúceho roka nárok až na päť týždňov dovolenky. Taktiež budú môcť rodiny požiadať o príspevok na športovú činnosť dieťaťa. "V oblasti rodinnej a sociálnej politiky sa bude budúci rok niesť v znamení razantne zvýšeného rodičovského príspevku. Rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, sa rodičovský príspevok zvýši o 50 eur – na 270 eur. Tí rodičia, ktorí poberali materské, budú mať nárok na rodičovský príspevok vo výške až 370 eur, t.j. im sa zvýši až o 150 eur. Bude sa to týkať približne polovice zo 140-tisíc poberateľov,“ priblížil Richter.

Pokiaľ ide o zvyšovanie dôchodkov, tie čaká pravidelná valorizácia. Približne 88 % seniorom porastie ich penzia o dôchodcovskú infláciu, teda o 2,9 %. Zvyšným penzistom ich dôchodok stúpne o tzv. pevnú sumu, ktorá zodpovedá dvom percentám z priemernej sumy daného druhu dôchodku, čo pre rok 2020 predstavuje 9 eur. Mení sa aj vek odchodu do dôchodku, ktorý po novom pevne určuje tabuľka.

Zmeny nastanú aj v prípade minimálnych dôchodkov. "Tie sa namiesto životného minima naviažu na priemernú mzdu, pričom pri 30 rokoch dôchodkového poistenia bude minimálna penzia tvoriť 33 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Na budúci rok tak základný minimálny dôchodok dosiahne 334,30 eura. Bude mať naň nárok každý dôchodca, ktorý získal aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia bez ohľadu na výšku príjmov, z ktorých platil sociálne odvody,“ povedal minister. Ako dodal, Sociálna poisťovňa by mala zvládnuť úlohu vyplatiť všetky minimálne dôchodky už v januári budúceho roka.

Dôležitým opatrením je aj zvýšenie maximálnej sumy náhradného výživného od štátu zo súčasných 115 eur na 355 eur. Náhradné výživné bude pritom dostupnejšie, keďže sa posunie maximálna hranica čistého príjmu rodiča, ktorý oň žiada. V súčasnosti môže mať rodič s jedným dieťaťom čistý príjem do 673 eur, po novom sa táto hranica zvýši až na 1 010 eur.

Viac peňazí pôjde aj na sociálne služby. "Zvyšujeme rozpočet na sociálne služby, prekračuje 156 miliónov eur a je opäť vyšší ako v tomto roku,“ konštatuje minister práce. Napríklad v prípade 6. stupňa odkázanosti zvýšenie predstavuje 42 eur na mesiac na každú osobu v pobytovom zariadení sociálnych služieb. Aktuálny príspevok 504 eur sa teda zvyšuje od januára až na 546 eur.

Novinky čakajú aj na žiadateľov o dávku v nezamestnanosti. Od 1. júla si totiž budú môcť ľudia uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti spoločne so žiadosťou o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie priamo na úrade práce. Nebudú tak musieť navštíviť oba úrady ako doteraz.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #byrokracia #náhradné výživné #minimálny dôchodok #dávky v nezamestnanosti #zmeny v roku 2020