Rodičia s dieťaťom, ktorí nemajú 33 rokov, majú dlhšiu dovolenku

Nárok na dlhšiu dovolenku o jeden týždeň budú mať aj zamestnanci, ktorí nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa.

03.01.2020 07:20 , aktualizované: 10:06
maľovanie, škôlka, škôlkar, dieťa, deti, kolektív Foto:
Ilustračné foto.
debata

Január 2020 poteší všetkých mladých rodičov, ktorí získajú 5 dní dovolenky navyše. Nárok na dlhšiu dovolenku o jeden týždeň totiž budú mať aj zamestnanci, ktorí nedovŕšili 33 rokov, ale trvalo sa starajú o dieťa. Vyplýva to z novely Zákonníka práce.

Do konca roka platil Zákonník práce, ktorý určoval základnú výmeru dovolenky pre zamestnanca na najmenej štyri týždne.

Podľa rezortu práce bude mať tento krok pozitívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo, rodinu, samotnú výchovu detí, ale aj na cestovný ruch.

S novelou Zákonníka práce od SNS už pred jej schválením zásadne nesúhlasili zamestnávatelia. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) tvrdila, že prijatie novely Zákonníka práce bude mať zásadne negatívny dopad na podnikateľské prostredie na Slovensku. „Dochádza opätovne v relatívne krátkom období k de facto navýšeniu nákladov práce. Vo vzťahu k výmere dovolenky dávame tiež do pozornosti fakt, že Slovensko má najvyšší počet poskytovaných sviatkov a dní pokoja (15) v porovnaní s okolitými štátmi, čo má v konečnom dôsledku rovnaký efekt, ako väčšia výmera dovolenky,“ odkázala RÚZ národniarom.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) považuje systém odmeňovania, benefitov a iných pracovnoprávnych vzťahov za internú záležitosť každého podnikateľského subjektu, ktorý sám najlepšie vie, aké sú jeho ekonomické možnosti. „Dnes je možné dohodnúť si v kolektívnej zmluve aj vyššiu výmeru dovolenky ako je zákonom stanovená dĺžka, sme preto za ponechanie súčasného stavu, kde si formou kolektívneho vyjednávania môžu zástupcovia zamestnancov dohodnúť okrem iného aj napríklad dĺžku dovolenky,“ tvrdila AZZZ.

Novela Zákonníka práce od SNS je podľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva diskriminačná. „Novela zákona znevýhodňuje osoby, ktoré sa o deti nestarajú,“ uviedlo stredisko v októbri minulého roka. Nárok na dovolenku podľa strediska pre ľudské práva vychádza z potreby zamestnanca na zotavenie po práci a nie je v priamom súvise s aktívnym výkonom rodičovstva a starostlivosti o deti.

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #deti #rodičia #starostlivosť o dieťaa