Koronavírus: Ako postupovať, keď musíte do banky

Popri všeobecných užitočných radách, ktoré by sme mali v týchto dňoch dodržiavať, je dôležité myslieť na prevenciu aj pri vybavovaní bankových záležitostí.

17.03.2020 11:15
kreditná karta Foto:
V súčasnosti je však lepšie, a to aj napriek prijatým preventívnym opatreniam, úplne sa vyhnúť fyzickým kontaktným miestam a riešiť bankové záležitosti z domu.
debata (1)

1. Uprednostnite mobilné bankovníctvo, vyhnite sa pobočkám

Banky sa postavili k aktuálnej situácii zodpovedne. Umožnili svojim zamestnancom pracovať z domu, skrátili otváracie hodiny pobočiek a zabezpečili dezinfekčné a ochranné prostriedky.

„V súčasnosti je však lepšie, a to aj napriek prijatým preventívnym opatreniam, úplne sa vyhnúť fyzickým kontaktným miestam a riešiť bankové záležitosti z domu. Vďaka mobilným aplikáciám klient vyrieši všetko z pohodlia domova a tak neohrozuje seba ani svoju rodinu. Pre tých, čo doteraz uprednostňovali osobný kontakt, môže byť dnešok ideálny na zoznámenie s digitálnymi službami,“ uvádza Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

Na riešenie požiadaviek možno využiť aj bankové call centrá, kde vám bude personal nápomocný po telefóne, prípadne elektronicky prostredníctvom e-mailu a bez potreby fyzického kontaktu.

2. Pravidelne si čistite mobilný telefón

Rovnako ako je potrebné dbať na hygienu rúk, nezabúdajte si čistiť ani mobilný telefón. Na rôznych povrchoch vrátane mobilu sa totiž môže koronavírus usídliť na niekoľko hodín až dní. Na čistenie použite látkovú handričku, ktorá nezanecháva vlákna. Môžete zvoliť aj takú, ktorú máte v domácnosti na umývanie okien alebo na utieranie okuliarov. Ak máte na displeji ochranné sklo, môžete použiť aj čistiace prostriedky s alkoholom. Ak čistíte priamo povrch telefónu, kvôli bezpečnosti displeja je lepšie siahnuť radšej po mydle, resp. po prostriedkoch bez alkoholu. Nezabudnite pritom ani na zadnú stranu telefónu a jeho okraje.

3. Pri platení uprednostnite mobil, kartu alebo hodinky

Peniaze putujú z rúk do rúk mnohých ľudí, a tak môžu prenášať rôzne baktérie a vírusy. Preto je ideálne minimalizovať používanie hotovosti, nevyberať ju z bankomatov a platiť radšej mobilným telefónom, hodinkami, prípadne klasickou platobnou kartou.

„Keďže v dnešnej dobe je lepšie spraviť menej nákupov, a teda za väčšie sumy, pri platení platobnou kartou a zadávaní PIN kódu odporúčame prekryť POS terminal vreckovkou alebo iným materiálom. Znížime tak pravdepodobnosť prenosu baktérií. Ešte lepšie je použiť mobil alebo hodinky, pri ktorých je frekvencia potreby fyzického zadávania PIN-u nižšia,“ spresňuje Valko Gáliková.

4. Nakupujte online

Zodpovednejšie než chodiť do fyzických predajní je nakupovať online. V dnešnej dobe môžeme takto nakúpiť potraviny, drogériu, ale aj lieky. Hoci jednotlivé prevádzky už prijali viaceré preventívne opatrenia, je lepšie úplne sa vyhnúť fyzickému kontaktu s ľuďmi, a tým aj možnému prenosu infekcie. Dokonca pri online nákupe a platbe kartou môžeme získať výhody v podobe finančného cash backu. Ušetríme tým čas aj peniaze.

5. Buďte doma

Zdá sa, že pre Slovákov je práve toto opatrenie zo všetkých najťažšie. Ak chceme ísť do prírody, tak len v malých skupinách a s využitím ochranných prostriedkov na tvári. Čas strávený doma si môžeme skrátiť pozeraním filmov, počúvaním podcastov, čítaním knižiek, sledovaním online jazykových a iných kurzov, či ďalším sebavzdelávaním. Venujme sa sebe aj svojim deťom. Teraz je čas, keď im môžeme dočasne odpustiť aj sledovanie rozprávok v televízii. Dokonca na sociálnych sieťach im ich môžu prečítať známe slovenské osobnosti, herci a podobne.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #banka #koronavírus #Covid-19