Ošetrovné a dlhodobé ošetrovné v skratke

Aká je výška tejto dávky? Kto má na ňu nárok? za akých okolností sa dá OČR predĺžiť na 14 dní?

16.02.2021 08:00
dieťa, hračky, plyšáky, plyšové hračky, rúška Foto:
Nový druh nemocenskej dávky má poistencovi, ktorý sa stará o blízkeho príbuzného, pokryť stratu príjmu počas tejto starostlivosti.
debata
  • nárok naň má matka či otec, ak ide o zamestnanca, povinne nemocensky poistenú či dobrovoľne nemocensky poistenú osobu či človeka v ochrannej lehote zo Sociálnej poisťovne
  • výška dávky: 55 percent hrubého príjmu, maximálne 395 eur
  • poskytovanie: najviac desať dní, navyše ak sa stará o viac detí len raz a v tom istom prípade len jednému poistencovi

Predĺženie bežnej OČR z 10 na 14 dní: Nová legislatívna úprava zákona o sociálnom poistení zároveň predĺži aj poskytovanie „bežného“ ošetrovného (OČR). Poskytovanie tejto dávky sa predĺži od apríla na najviac 14 dní.

Dlhodobé ošetrovné? Od apríla

Sociálna poisťovňa začne od apríla priznávať a vyplácať nový druh nemocenskej dávky – tzv. dlhodobé ošetrovné. Získať ho môžu nemocensky poistené osoby, ktoré doma ošetrujú blízku osobu, pre potrebu poskytovania domácej alebo paliatívnej starostlivosti a splnia aj ostatné zákonné podmienky na priznanie a výplatu dávky.

Takíto poistenci budú mať nárok na ošetrovné vo výške 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní. Pri starostlivosti o blízkeho príbuzného sa môže vystriedať viac poistencov (spravidla po 30 dňoch) – dávka sa v takom prípade vyplatí v úhrne všetkým najviac za 90 dní.

Dávka je určená poistencom, ktorí sa budú starať o chorého blízkeho príbuzného po ukončení jeho minimálne 5-dňovej hospitalizácie alebo blízkeho príbuzného, ktorý je umierajúcim paliatívnym pacientom, resp. pacientom v terminálnom štádiu ochorenia. Potrebu osobnej starostlivosti bude potvrdzovať príslušný lekár.

Nový druh nemocenskej dávky tak má poistencovi, ktorý sa stará o blízkeho príbuzného, pokryť stratu príjmu počas tejto starostlivosti. Za blízkeho príbuzného sa budú považovať príbuzní v priamom rade (napr. rodičia a deti, starí rodičia a vnúčatá), súrodenci, manželia a rodičia manželov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dávky pre rodičov #ošetrovné #dávky od štátu