Ako poukázať jedno, dve či tri percentá z daní

Poradíme právnickým osobám, zamestnancom aj dobrovoľníkom. Čo sa podľa zákona považuje za dobrovoľnícku činnosť a čo nie?

08.03.2021 11:00
podnikateľka, žena, úsmev, sako Foto:
Daňovník môže určiť jedného alebo viacerých prijímateľov s uvedením príslušných súm, každému však najmenej 8 eur.
debata

1,0 % (2 %) pre právnické osoby (PO):

Daňovník je oprávnený poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 2 % za podmienky, že v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka, alebo najneskôr v lehote na podanie tohto daňového priznania daroval finančné prostriedky najmenej vo výške 0,5 % zaplatenej dane.

Ak daňovník neposkytne dar ním určenému daňovníkovi aspoň vo výške 0,5 % zaplatenej dane (nemusí byť ten istý ako prijímateľ podielu zaplatenej dan e), je oprávnený poukázať v daňovom priznaní podiel zaplatenej dane len do výšky 1 %.

Príklad č. 1

Obchodná spoločnosť so zdaňovacím obdobím kalendárny rok 2020 poskytla finančný dar neziskovej organizácii vo výške 500 eur dňa 17. 2. 2021. Daňové priznanie podala 31. 3. 2021, v ktorom uviedla v VI. časti na riadku 2 sumu skutočne poskytnutého daru vo výške 500 eur. Na riadku 1 v VI. časti uviedla daň vo výške 50 000 eur. Suma zodpovedajúca 0,5 % z riadku 1 bola vo výške 250 eur (50 000 × 0,5 %). Spoločnosť môže venovať 2 % podielu zaplatenej dane vo výške 1 000 eur (50 000 × 2 %). Suma finančného daru poskytnutá do lehoty na podanie daňového priznania za rok 2020 vo výške 500 eur sa započítava do sumy daru poskytnutého za zdaňovacie obdobie 2020 a nie je možné túto sumu alebo jej časť započítať ako dar poskytnutý za rok 2021.

Daňovník môže určiť jedného alebo viacerých prijímateľov s uvedením príslušných súm, každému však najmenej 8 eur. Ďalší prijímatelia sa v daňovom priznaní uvádzajú v osobitnej prílohe, ktorá je povinnou prílohou daňového priznania.

Právnická osoba poukazuje podiel zaplatenej dane v lehote na podanie daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby – teda do 31. 3. 2021. Ak si lehotu na podanie daňového priznania predĺži, predlžuje sa aj lehota na poukázanie podielu zaplatenej dane, ako aj lehota na poskytnutie finančného daru.

Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov právnickej osoby je súčasťou VI. časti tlačiva daňového priznania právnických osôb – DPPOv20.

Identifikačné číslo prijímateľa (IČO) sa zarovnáva sprava. Ak IČO obsahuje menej ako 12 čísiel, nepoužité polia ostávajú prázdne. Organizačné jednotky občianskych združení môžu mať 8 alebo 12 miestne IČO. Prvých 8 čísiel je „klasické“ IČO, zvyšné 4 číslice sú pre organizačné jednotky rozlišovacie znaky (po starom SID, po novom poradové čísl a). Ak je IČO prijímateľa občianskeho združenia 8-miestne uvedie sa sprava, nepoužité polia ostávajú prázdne.

Podiel zaplatenej dane PO poukazuje cez daňové priznanie tak, že vyplní a podpíše príslušnú časť daňového priznania. Ak podiel zaplatenej dane nepoukazuje, túto skutočnosť v príslušnej časti daňového priznania vyznačí x, vtedy sa táto časť daňového priznania nepodpisuje. Na účel poukázania podielu zaplatenej dane sa vychádza zo sumy dane z príjmov právnickej osoby uvedenej na r. 1 080 daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby, resp. rozdiel riadkov 1 080 až 1 090 ak súčasťou riadku 1 080 je daň z osobitného základu dane podľa §17f zákona o dani z príjmov, ktoré bude daňovník platiť v splátkach podľa §17g zákona dani z príjmov.

PO môže využiť inštitút o použití podielu zaplatenej dane na osobitné účely, ak spĺňa tieto podmienky: nemá do 15 dní po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania nedoplatok na dani, pričom za daňový nedoplatok pre účely tohto ustanovenia sa nepovažuje suma nedoplatku na dani nepresahujúca 5 eur, vo vyhlásení určil ako prijímateľa jedného alebo viac prijímateľov s uvedením príslušných súm.

UPOZORNENIE

Ak daňovník, ktorý poukazuje podiel zaplatenej dane ním určenému prijímateľovi, nedoplatok na dani nezaplatil najneskôr do 15 dní po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania, správca dane nepoukáže podiel zaplatenej dane prijímateľovi. U daňovníka so zdaňovacím obdobím za rok 2020 lehota na podanie daňového priznania uplynie 31. 3. 2021, nedoplatok na dani musí uhradiť najneskôr do 15. 4. 2021 vrátane.

Ak 15. deň lehoty na posudzovanie nedoplatku na dani pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, tak sa posúva na najbližší pracovný deň a splnenie podmienky, že poskytovateľ nemá nedoplatok na dani, sa vyhodnotí až v deň nasledujúci po prvom pracovnom dni, na ktorý bola 15-dňová lehota posunutá.

Príklad č. 2

Obchodná spoločnosť so zdaňovacím obdobím kalendárny rok si predĺžila lehotu na podanie daňového priznania za rok 2020 do 30. 4. 2021. Z podaného daňového priznania jej vyplynula daňová povinnosť 720 eur, ktorú uhradila až 17. 5. 2021. Lehota na posudzovanie nedoplatku na dani pre účely poskytnutia podielu zaplatenej dane uplynie 17. 5. 2021. Ak teda obchodná spoločnosť zaplatila daň najneskôr 17. 5. 2021, podiel zaplatenej dane bude poukázaný vybranému prijímateľovi. Ak by daň bola zaplatená 18. 5. 2021, daňovník by nesplnil podmienku na poukázanie podielu zaplatenej dane.

Zoznam prijímateľov je verejný zoznam, ktorý zverejňuje Notárska komora SR každoročne, a to do 15. januára kalendárneho roka, v ktorom možno prijímateľovi poskytnúť podiel zaplatenej dane. Zoznam prijímateľov je uvedený na internetovej stránke www.notar.sk. Aby prijímateľovi mohol byť poukázaný 2 %, resp. 1 % podiel zaplatenej dane, musí byť uvedený v tomto zozname.

Čo musíte urobiť, ak si daňové priznanie podávate sami

Vyberte si jedného prijímateľa zo Zoznamu prijímateľov 2 % na rok 2021, ktorému chcete poukázať vaše % zo zaplatenej dane, minimálna výška v prospech prijímateľa je 3 eurá.

Vypočítajte si:
a) 2 % z vašej zaplatenej dane – to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2020 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 eurá
b) 3 % z vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2020 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/or­ganizácií, pre ktoré ste v roku 2020 dobrovoľnícky pracovali

V daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2 % (3 %) z dane v prospech 1 prijímateľa. Údaje, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť, nájdete v Zozname prijímateľov pri organizácii, ktorú ste si vybrali.

Ak chcete oznámiť prijímateľovi, že ste mu vy zaslali svoje 2 % alebo 3 %, zaškrtnite v tlačive príslušný súhlas so zaslaním vašich údajov (meno a adresa… nie však poukázaná suma.

Riadne vyplnené daňové priznanie*** doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania (zvyčajne do 31. 3. 2021) na váš daňový úrad a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.

Daňový úrad po kontrole údajov a splnení všetkých podmienok má zákonnú lehotu 90 dní na to, aby previedol sumu, ktorú ste poukázali, v prospech vami vybraného prijímateľa.

***Ak ste poukázali 3 % z dane, povinnou prílohou k Daňovému priznaniu je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti.

Postup krokov na poukázanie 2 % (3 %) pre zamestnancov, ktorí požiadali svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň z príjmov

Do 15. 2. 2021 ste mali požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň.

Požiadajte zamestnávateľa, aby vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane.

Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:
a) 2% z vašej zaplatenej dane – to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2020 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 eurá.
b) 3 % z vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2020 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/or­ganizácií, pre ktoré ste v roku 2019 dobrovoľnícky pracovali.

  • Vyberte si jedného prijímateľa zo Zoznamu prijímateľov 2 % na rok 2021.
  • Prečítajte si pozorne celé Vyhlásenie.
  • Údaje o vami vybratom prijímateľovi napíšte do Vyhlásenia spolu so sumou, ktorú mu chcete poukázať.
  • Ak chcete oznámiť prijímateľovi, že ste mu vy zaslali svoje 2 % alebo 3 %, zaškrtnite v tlačive príslušný súhlas so zaslaním vašich údajov (meno a adresa… nie však poukázaná suma).
  • Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie spolu s Potvrdením, doručte do 30. 4. 2021 na daňový úrad podľa vášho bydliska***.
  • Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli vaše 2 % (3 %) v prospech vami vybraného prijímateľa.
***Ak ste poukázali 3 % z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti.

Dobrovoľníci môžu poukázať nie 3 %. Ako na to?

Ak chce dobrovoľník poukázať 3 % z dane, musí získať Potvrdenie o tom, že v roku 2020 odpracoval dobrovoľnícky minimálne 40 hodín. Toto Potvrdenie môže vystaviť tzv. vysielajúca organizácia, alebo tzv. prijímateľ.

Vysielajúca organizácia je tá, ktorá vysiela „svojho“ dobrovoľníka, aby vykonal nejakú aktivitu v prospech niekoho iného, alebo napr. do zahraničia – musí to byť „organizácia“, teda Potvrdenie ako Vysielajúca organizácia nemôže vystaviť samostatná osoba.

Prijímateľ je ten, v prospech koho dobrovoľník vykonáva aktivity – teda Potvrdenie ako Prijímateľ môže vystaviť ako nejaká organizácia, tak aj samotná fyzická osoba, v prospech ktorej dobrovoľník niečo vykonával.

Dobrovoľník nemusel odpracovať 40 hodín výlučne v prospech iba jednej organizácie, či jednotlivca – počet minimálne 40 hodín tak môže „vyskladať“ aj z viacerých Potvrdení od viacerých organizácií a jednotlivcov.

Ak dobrovoľník získa Potvrdenie (potvrdenia) o odpracovaní minimálne 40 hodín, tak môže poukázať 3 % z dane:

  • Ak podáva daňové priznanie, tak v kolónke o poukázaní podielu zaplatenej dane označí, že poukazuje sumu do výšky 3 % (DP typ A alebo DP typ B). Povinnou prílohou k daňovému priznaniu sa tak stáva Potvrdenie/Pot­vrdenia o odpracovaní 40 hodín.
  • Ak ide o zamestnanca, tak vo Vyhlásení uvedie sumu do výšky 3 % a taktiež povinnou prílohou k Vyhláseniu sa stáva Potvrdenie/Pot­vrdenia o odpracovaní 40 hodín (+ Potvrdenie o zaplatení dane, tak ako aj po minulé roky).
  • Dobrovoľník môže poukázať 3 % z dane ktorémukoľvek prijímateľovi, ktorý je uvedený v Zozname prijímateľov – nemusí teda poukázať 3 % z dane tej organizácii, ktorá mu vystavila Potvrdenie (tá dokonca ani nemusí byť v Zozname prijímateľov).
  • Organizácia (alebo jednotlivec), ktorá vystaví Potvrdenie o odpracovaní X hodín dobrovoľníckej práce, musí vedieť preukázať pri prípadnej kontrole, čo a kedy dobrovoľník vykonával – odporúča sa teda pre prípad kontroly mať evidovanú dochádzku, výsledky aktivít dobrovoľníka, foto/video záznam, správy z projektov.
  • Dobrovoľníkov nie je potrebné registrovať na žiadnom úrade, ministerstve, atď., ani Zoznam dobrovoľníkov nie je potrebné nikam zasielať.

Kto je dobrovoľník podľa Zákona o dobrovoľníctve:

Dobrovoľníkom je fyzická osoba, ktorá na základe svojho slobodného rozhodnutia bez nároku na odmenu vykonáva pre inú osobu s jej súhlasom v jej prospech alebo vo verejný prospech dobrovoľnícku činnosť založenú na svojej schopnosti, zručnosti alebo vedomosti a spĺňa podmienky ustanovené týmto zákonom, ak dobrovoľnícku činnosť
a) vykonáva mimo svojich pracovných povinností, služobných povinností a študijných povinností vyplývajúcich jej zo zákona, z pracovnej zmluvy, zo služobnej zmluvy, zo študijného poriadku alebo z iného obdobného pre neho záväzného dokumentu,
b) nevykonáva pre orgán alebo funkcionára právnickej osoby, ktorej je členom, zamestnancom, žiakom alebo študentom,
c) vykonáva mimo svojho podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Čo je to dobrovoľnícka činnosť podľa Zákona o dobrovoľníctve:

Dobrovoľník vykonáva dobrovoľnícku činnosť najmä:
a) pre osoby so zdravotným postihnutím, cudzincov a osoby bez štátnej príslušnosti, osoby počas výkonu trestu odňatia slobody alebo ochrannej výchovy a po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody, z výkonu väzby a z výkonu ochrannej výchovy, drogovo a inak závislé osoby, nezaopatrené deti, osoby odkázané na starostlivosť iných osôb, seniorov, osoby trpiace domácim násilím a nezamestnané osoby alebo pri poskytovaní verejnoprospešných činností a ďalších činností v oblasti sociálnych vecí a zdravotníctva,
b) v neformálnom vzdelávaní v práci s mládežou a v špecializovaných činnostiach v oblasti práce s mládežou,
c) pri odstraňovaní následkov prírodných katastrof, ekologických katastrof, pri humanitárnej pomoci, záchrane života a zdravia, v civilnej ochrane, ochrane pred požiarmi a pri uskutočňovaní rozvojových programov v rámci projektov domácich, zahraničných a medzinárodných organizácií,
d) pri tvorbe, ochrane, udržiavaní alebo zlepšovaní životného prostredia, pri starostlivosti o ochranu a zachovanie kultúrneho dedičstva a pri organizovaní kultúrnych, športových, telovýchovných, charitatívnych, vzdelávacích a osvetových podujatí,
e) pri odstraňovaní foriem sociálneho a ekonomického znevýhodnenia a znevýhodnenia vyplývajúceho z dôvodu veku a zdravotného postihnutia, ktorého cieľom je zabezpečiť rovnosť príležitostí v praxi podľa osobitného zákona,
f) pri začleňovaní osôb žijúcich v sociálne vylúčenom spoločenstve do spoločnosti, najmä pri odstraňovaní všetkých foriem ich znevýhodnenia,
g) pri administratívnych prácach pre verejnú správu.

Dobrovoľníckou činnosťou nie je

a) činnosť vykonávaná medzi manželmi alebo medzi blízkymi osobami,
b) činnosť vykonávaná v rámci podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) činnosť vykonávaná v pracovnoprávnom vzťahu, v štátnozames­tnaneckom pomere, služobnom pomere alebo činnosť vykonávaná v rámci študijných povinností,
d) vzájomná občianska alebo susedská výpomoc,
e) činnosť vykonávaná osobami, ktoré nedovŕšili 15 rokov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dobrovoľníci #daňové priznanie #2% dane