Cestovné poistenie: chráni aj pred následkami Covid -19

Prinášame šesť otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu zistiť, či budete v zahraničí chránení.

03.08.2021 12:45
turisti, ďalekohľad, cestovanie Foto:
Ilustračné foto.
debata

1. Kryje poistenie aj riziká spojené s COVID-19?

Na rozdiel od minulého roka už majú poistenie voči rizikám koronavírusu pri cestovaní do zahraničia vo svojich produktoch takmer všetky poisťovne. Rozsah a podmienky poistenia sú však odlišné. Časť poisťovní kryje riziká súvisiace s koronavírusom v rámci tzv. základného balíka, inde je potrebné zaplatiť si pripoistenie. Niektoré poisťujú voči COVID-19 len osoby cestujúce do „zelených“ krajín, iné aj do „čiernych“ podľa aktuálneho cestovateľského semaforu. Jedna poisťovňa v prípade nákazy prepláca náklady na hospitalizáciu, ďalšia aj vyvolané náklady. To sú také, ktoré súvisia napríklad s nariadenou karanténou. Môže ísť o ubytovanie či poplatky za prebookovanie letenky.

„Na trhu ostali aj poisťovne, ktoré COVID-19 nepoisťujú. V iných poisťovniach v rizikových, teda čiernych krajinách vám zase nepreplatia ani náklady na inú zdravotnú starostlivosť,“ upozorňuje Michal Ďuriš zo sprostredkova­teľskej spoločnosti Umbrella Group.

2. Pokrýva moje cestovné poistenie aj náklady na liečenie COVID-19?

Najlepšie je zavolať do poisťovne ešte pred vycestovaním, najmä ak máte ročné cestovné poistenie, a zistiť, čo aktuálne pokrýva a či tam patria aj náklady súvisiace s ochorením COVID-19. Týka sa to najmä dlhodobého poistenia, ktoré bolo viazané napríklad k vydanej platobnej karte, alebo celoročného cestovného poistenia.

3. Na aké výluky z poistenia si treba dávať pozor?

Ani najvyšší balík s kompletným krytím cestovných rizík v poisťovni, ktorá patrí cenami produktov medzi najdrahšie, nemusí zaručiť, že v prípade poistnej udalosti dostanete poistné plnenie. Stačí banálna udalosť – napríklad pohár vína pred tenisovým zápasom, ktorý sa pre vás skončil nešťastným úpalom a hospitalizáciou. Požitie alkoholu poisťovne často uvádzajú v zmluve ako dôvod, ktorý ich zbavuje povinnosti uhradiť náklady na poistnú udalosť. Toto sú najčastejšie výluky z poistenia:

Alkohol: Kým niektoré poisťovne majú pri poistných udalostiach nulovú toleranciu voči alkoholu, iné vám garantujú, že zaplatia, aj keď ste si predtým vypili – napr. do úrovne 0,8 promile alkoholu v krvi.

Terorizmus: Ak cestujete na miesta, kde sa už niečo podobné prihodilo, overte si túto možnosť vo svojej poisťovni. Niektoré poisťovne totiž tento typ hrozby nepoisťujú, prípadne majú znížené limity na krytie. Ak cestujete do krajiny, ktorá sa nachádza na zozname rizikových krajín rezortu zahraničných vecí, poisťovne vás v takom prípade nepoistia proti škode z teroristické­ho útoku.

Tehotenstvo: Cestovné poistenie tehotných žien je nákladnejšie, poisťovne preto bežne uplatňujú v týchto prípadoch výluku z poistenia. Poisťovne sa odlišujú v dĺžke obdobia tehotenstva, ktoré pokrývajú – niektoré poisťujú len do 24. týždňa, iné do 26. týždňa tehotenstva alebo dlhšie. Náklady spojené s predčasným pôrodom v zahraničí poisťovne nepreplácajú.

Farba na covidovej mape: Viete s istotou vylúčiť, že krajina, v ktorej chcete stráviť dovolenku, nezmení počas náporu turistov farbu na semafore zo zelenej na čiernu? Ak nie, pred cestou sa radšej informujte, či poistenie kryje riziká súvisiace s pandémiou aj v prípade, že sa daná krajina „prefarbí“ počas vašej dovolenky.

Chronické choroby: Niektoré poisťovne z cestovného poistenia vylučujú krytie zdravotných problémov, s ktorými chodíte po lekároch napríklad posledných dvanásť mesiacov. Iné poisťovne vás však vedia (pri)poistiť tak, aby ste hradili iba náklady súvisiace s poskytnutím akútneho ošetrenia a lekárskymi úkonmi, ktoré sú nevyhnutné na odvrátenie bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia.

4. Môžem sa pripoistiť na poslednú chvíľu?

Áno. Najčastejšie túto možnosť využívajú cestovatelia v dvoch prípadoch – ak sa zabudli poistiť pred odchodom na dovolenku a spomenú si na to až v destinácii mimo Slovenska. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí si chcú dovolenku mimo Slovenska predĺžiť – takže sa musia poistiť zo zahraničia.

Riešenia na poslednú chvíľu umožňujú poisťovne len do určitej miery. „Je to možné. No pozor! Nie vždy bude poistenie platiť okamžite alebo od nasledujúceho dňa. V niektorých poisťovniach začne krytie platiť až od tretieho až siedmeho dňa od uzavretia poistenia,“ pripomína M. Ďuriš.

5. Stačí mi na zabezpečenú dovolenku v zahraničí európsky preukaz zdravotného poistenia?

Európsky preukaz chráni poistencov s uzatvoreným zdravotným poistením na Slovensku len v krajinách Európskej únie, v Nórsku, v Lichtenštajnsku, vo Švajčiarsku a na Islande. Treba pamätať na to, že v tradičných stredomorských letoviskách, ako sú Tunisko a Egypt, na balkánskych plážach Albánska či Čiernej Hory alebo už aj pri návšteve Spojeného kráľovstva nemáte na výhody európskeho zdravotného preukazu nárok. Navyše s európskym preukazom získate bezplatnú zdravotnú starostlivosť len v rozsahu, na aký majú nárok domáci.

Cestovné poistenie liečebných nákladov väčšinu z týchto nákladov kryje, a to s ohľadom na vybranú destináciu. Navyše obsahuje aj poistenie voči iným ako liečebným nákladom, najmä poistenie úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu, právnej ochrany či storna zájazdu.

6. Stačí mi pre zabezpečenú dovolenku alebo zahraničnú pracovnú cestu poistenie, ktoré mi dali ako bonus k debetnej alebo kreditnej karte?

Záleží na rozsahu konkrétneho poistenia. Ak chcete mať istotu, radšej sa pred vycestovaním do zahraničia informujte o podrobnostiach poistného krytia. Platí poistenie pre krajinu, do ktorej cestujem? Postačí mi limit liečebných nákladov na krytie výdavkov na pobyt v nemocnici v danej krajine? Chráni ma poistenie v prípade úrazu pri akomkoľvek športe? Platí poistenie aj v krajinách, ktoré sú na pandemickom semafore čierne?

Podobné otázky by si mali položiť aj klienti, ktorí sú zvyknutí spoliehať sa len na jednu poisťovňu. Koronavírus totiž významne prehĺbil rozdiely v rozsahu a podmienkach poistenia medzi jednotlivými inštitúciami. Neochota zaplatiť o 10 eur vyššie poistenie alebo prejsť ku konkurencii môže napokon znamenať tisícky eur zaplatené z vlastného vrecka. „Priemerné náklady na hospitalizáciu a liečenie osôb s chorobou COVID-19 napríklad v USA sa začínali na sume 51-tisíc dolárov na osobu. Veľkú rolu v nákladoch má vek pacienta. V prípade starších ľudí s vekom medzi 41 a 60 rokmi boli náklady vyššie – v priemere od 78-tisíc dolárov na osobu,“ upozorňuje Michal Ďuriš.

debata chyba
Viac na túto tému: #poistenie #cestovné poistenie #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy