Státisíce zamestnancov dostanú na stravu viac peňazí. Ako sa zvýšila cena "gastráčov"?

Suma stravných príspevkov pre zamestnancov aj cestovných náhrad sa od 1. septembra opäť zvýšila.

, 02.09.2022 06:00
jedáleň, obed Foto:
Ilustračné foto.
debata (105)

Minimálna hodnota stravného lístka sa v reakcii na zvýšenie stravného počas pracovnej cesty od začiatku septembra zvýši na 4,80 eura. Týmto spôsobom si prilepšia všetci zamestnanci, ktorí majú nárok na stravné. Prečo? Spomenuté zvýšenie totiž znamená aj zvýšený príspevok na stravu pre zamestnancov, keďže 55 % z tejto sumy uhrádza zamestnávateľ.

Mechanizmus určenia výšky stravného stanovuje zákon o cestovných náhradách. V apríli mesačný kumulovaný index cien dosiahol hodnotu 105,7 %, čo je zvýšenie o 5,7 percentu­álneho bodu oproti základni (kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného). Tým bola splnená podmienka pre zvýšenie súm stravného pri pracovných cestách. „Máme dobre nastavený systém. Akonáhle inflácia stúpa, ministerstvo práce na základe údajov od Štatistického úradu zvyšuje sumy stravného a cestovných náhrad.

gastro, reštaurácia Čítajte aj Ste zamestnanec? Máte nárok na stravné lístky alebo príspevok na stravu?

Dotkne sa to aj ľudí, ktorí dostávajú gastrolístky a tiež tých, ktorí alternatívne berú finančný príspevok,“ uvádza minister práce Milan Krajniak. Na základe uvedeného opatrenia sa sumy zvýšia nasledovne: ak pracovná cesta trvá 5 až 12 hodín, príspevok sa zvýši zo 6 na 6,40 eura, ak cesta trvá nad 12 až 18 hodín, príspevok sa zvyšuje z 9 eur na 9,60 eura, a ak trvá cesta nad 18 hodín, príspevok sa zvyšuje z 13,70 eura na 14,50 eura.

V tejto súvislosti si však polepšia všetci zamestanci. Minimálna hodnota stravovacej poukážky je totiž podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín. Pri sume stravného 6,40 eura bude minimálna hodnota stravovacej poukážky 4,80 eura. Firma vám môže dať, samozrejme, aj viac, Zákonník práce určuje len minimálnu hodnotu stravovacej poukážky. Zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Na zvýšené sumy stravného majú zamestnanci nárok od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo opatrenie zverejnené. To znamená, že zvýšené sumy za stravné sa použijú už od 1. septembra.

V Zbierke zákonov bolo tiež publikované aj ďalšie opatrenie ministerstva práce o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Aj v tomto prípade sa nové, zvýšené sumy uplatnia od 1. septembra. Po novom sa počíta so zvýšením pre jednostopové vozidlá a trojkolky z 0,059 eura za kilometer na 0,063 eura a pre osobné cestné motorové vozidlá z 0,213 eura na 0,227 eura za prejdený kilometer.

muž, výpoveď, strata práce, nezamestnanosť, rozmýšľanie, smútok Čítajte aj Odstupné? Čím dlhšie pracujete, tým na viac peňazí máte nárok. Kto dostane desať platov?

V zmysle zákona upravuje ministerstvo práce sumy stravného pre jednotlivé časové pásma na základe údajov Štatistického úradu SR o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Zvýšenie súm sa vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne bude najmenej 5 %.

Stravné aj základné náhrady za používanie cestných motorových vozidiel sa zvyšovali už druhýkrát tento rok, zvyšovali sa aj na jar opatrením ministerstva práce s účinnosťou od 1. mája 2022 na základe údajov Štatistického úradu SR za mesiac december 2021.

105 debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanec #peniaze #gastrolístky #stravné #cena stravného
Flowers