Rodičia prvákov dostanú od úradov práce zvýšený prídavok na dieťa. Kto oň musí požiadať?

Úrady práce vyplatia jednorazovo rodičom prvákov aj tento rok zvýšený prídavok na dieťa. Rodičom má pomôcť pri zabezpečovaní základných školských potrieb. Poberatelia prídavkov na dieťa dostanú zvýšený prídavok v októbri automaticky, bez potreby podávania žiadosti.

05.09.2022 09:54
dieťa, prvák, škola, Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Prvé kroky v škole sú významnou udalosťou pre každé dieťa a jeho rodinu. Spravidla je začiatok tejto novej životnej etapy spojený so zvýšenými nákladmi. Predpokladáme, že tento rok podáme pomocnú ruku v podobe zvýšeného prídavku viac ako 60 500 rodinám pri zvládnutí vyšších výdavkov spojených so školskou dochádzkou,“ povedal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.

Zvýšený prídavok na dieťa poskytujú úrady práce od roku 2019. Nárok naň majú rodičia detí, ktoré nastúpili prvýkrát do prvého ročníka základnej školy. Cieľom zvýšeného prídavku je podporiť rodiny prvákov pri zabezpečovaní základných školských potrieb na účel podpory plnenia školských povinností nezaopatreného dieťaťa.

Rodičovi takéhoto dieťaťa vyplatí úrad práce, sociálnych vecí a rodiny popri riadnom, mesačne vyplácanom prídavku na dieťa, aj jednorazovo zvýšený prídavok. Výška prídavku za mesiac september sa tak zvýši o 106,33 EUR. Celková sume prídavku na dieťa, ktoré nastúpilo v septembri do prvého ročníka, tak bude 136,33 EUR. Rodičom bude zvýšený prídavok automaticky vyplatený v mesiaci október. Na jedno dieťa je príspevok poskytnutý iba raz a je priamo viazaný na nástup dieťaťa do školy.

V prípade, ak oprávnená osoba nepoberá prídavok na dieťa v Slovenskej republike, ale v inom členskom štáte EÚ, nárok si uplatňuje podaním žiadosti o zvýšený prídavok na dieťa. Informácie aj s tlačivom žiadosti sa nachádzajú aj na web stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #prvák #Úrad práce #prídavok na dieťa