Kapor výrazne zdražie, Slováci budú musieť siahnuť po lacnejšej alternatíve. Ako veľmi budeme musieť šetriť?

Aj viac ako 20 eur zaplatíme tento rok za vianočného kapra. Jedno kilo sa totiž môže vyšplhať až na úroveň 6 eur. Je preto pravdepodobné, že ľudia budú siahať k jeho lacnejšej alternatíve – tolstolobiku. Kilo vyjde približne na 3,70 eura.

15.11.2022 11:50
ryba, tanier, príbor, kapor Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Inflácia zasahuje do fungovania každej domácnosti. Slováci sa už pripravujú aj na chudobnejšie Vianoce, prezradil prieskum Slovenskej sporiteľne. Jedno kilo vianočného kapra sa môže vyšplhať až na úroveň 6 eur. Je preto pravdepodobné, že ľudia budú siahať k jeho lacnejšej alternatíve – tolstolobiku. Kilo vyjde približne na 3,70 eura. Predpokladané ceny rýb zodpovedajú medziročnej inflácii vo výške 18 percent.

Ak by sa niekto rozhodol meniť kvôli nákladom tradíciu, mäsová večera by vyšla ešte drahšie. „Ceny mäsa podľa našich odhadov môžu byť v decembri vyššie aj o viac ako tretinu,“ vysvetľuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. Vianočné sladkosti, kvôli rastu cien cukru, môžu zdražieť o 24 percent a viac si zaplatíme aj za ovocnú misu – o 20 percent.

„Čelíme bezprecedentným časom, inflácia zasahuje do fungovania domácností a má aj dopad na ich reálnu spotrebu,“ vysvetľuje Matej Horňák. Až 70 percent Slovákov sa preto chystá tento rok na Vianociach šetriť. Najviac na darčekoch, až 34 percent ľudí, menej plánujú míňať aj na jedlo či dovolenky, a to narovnako – 14 percent Slovákov.*

„Pre väčšinu ľudí bude šetrenie na vianočných výdavkoch nevyhnutnosťou. Z prieskumu nám vyplynulo, že len dve percentá ľudí inflácia vôbec nezasiahla. Viac zasiahnutých či silne zasiahnutých sú až dve tretiny obyvateľstva,“ dodáva analytik.

Problémom je aj slabé kritické myslenie

Napriek tomu existujú stále aj ľudia, ktorí nedokážu odolať zvýšenej spotrebe. Podľa Mareka Madra, psychológa z IPčko ide primárne o takých, ktorí nevyužívajú dostatočne kritické myslenie, sú obeťami hoaxov a manipulatívneho riešenia reklám, podliehajú sociálnemu porovnávaniu sa, opakujú nevhodný model svojej rodiny, majú konzumné správanie či nedostatočnú finančnú gramotnosť a schopnosť hospodáriť s finančnými prostriedkami.

Súčasná situácia však podčiarkuje potrebu finančne zodpovedného správania. „Určite je potrebné povedať si v takejto situácii aj nie zbytočným dlhom,“ konštatuje Matej Horňák. Odolať zbytočnému zadlžovaniu sa dá podľa psychológa okrem zvyšovania kritického myslenia aj plánovaním a zhodnotením si reálnych potrieb a v neposlednom rade hľadaním reálnych možností a podmienok, ako si v budúcnosti môcť dopriať sebe a rodine viac. A ak si brať úver, tak len na veci, ktoré môžu pomôcť zlepšiť situáciu. Napríklad kúpou energeticky úspornejších spotrebičov či auta, alebo zaplatením si vzdelávacieho kurzu, ktorý mu môže dopomôcť k lepšie platenému zamestnaniu, radia odborníci.

Inflačná kalkulačka aj dlhopis

Pomôcť s finančným zdravím by Slovákom mohol aj nový nástroj – inflačná kalkulačka. Tá dokáže, po zadaní súčasných úspor a výdavkov, vypočítať presnú sumu, o koľko viac bude konkrétny človek platiť za bývanie, potraviny, energie, drogériu, oblečenie, cestovanie či dovolenku. Personalizuje tak aj mieru inflácie, ktorá ho postihne v roku 2023. Rovnako mu dokáže povedať, ako sa zmení suma, ktorú si dokáže každý mesiac odložiť. Na stránke buducnostjevasa.sk dostane následne aj odporúčané riešenia, aby sa nedostal do mínusu, prípadne, aby dokázal zhodnocovať ušetrené peniaze.

Riešením toho, ako poraziť infláciu v úsporách, je už naznačené škrtenie výdavkov a následná orientácia na šetrenie či investovanie. Na trh prichádza v najbližších dňoch novinka – Inflačný dlhopis. „Ide najmä o nástroj pre konzervatívnejších klientov. Výnosy budú naviazané na harmonizovaný index spotrebiteľských cien bez tabakových výrobkov. Výnos bude variabilný, minimálne však 2,35 percenta ročne,“ popisuje Monika Pálová, odborníčka na investovanie v Slovenskej sporiteľni výhody unikátneho investičného riešenia. Suma investície je tisíc eur so strednodobou dĺžkou investície na päť rokov.

Odborníčka dodáva, že pre investorov s vyššou odolnosťou voči riziku stále odporúča skôr pravidelné investície do akciových alebo zmiešaných podielových fondov, prípadne do ETF.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #Vianoce #vianočný kapor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy