Vláda navrhuje zrušiť vlaky zadarmo, o bezplatné cestovanie môžu prísť seniori aj študenti. Koľko budú za vlakovú dopravu platiť?

Ministerstvo financií upozornilo, že vo svete je bezplatné cestovanie pre vybrané skupiny výnimkou a existuje len v niektorých štátoch. Napríklad v Luxembursku je cestovanie celou verejnou dopravou zadarmo pre všetkých.

08.10.2023 09:05
Železnice / Koľnice / Vlak / Foto:
Ilustračné foto.
debata (72)

Seniori môžu na Slovensku ušetriť aj na cestovaní vlakmi. Stačí sa registrovať a vznikne im právo využívať vlakovú prepravu zadarmo. Takúto možnosť majú aj študenti. Vláda ale navrhuje túto výhodu zrušiť.

Návrh vyplýva z materiálu Návrh na ozdravenie verejných financií, ktorý zverejnil rezort financií. Po stredajšom rokovaní vlády ich predstavili dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor a dočasne poverený minister financií Michal Horváth.

Navrhované opatrenia úradníckej vlády na ozdravenie verejných financií teda zahŕňajú aj zrušenie bezplatnej železničnej dopravy pre študentov a dôchodcov. Podľa Ministerstva financií SR to pomôže zvýšiť vlastné príjmy Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a zároveň znížiť dotácie zo štátneho rozpočtu. V nasledujúcich troch rokoch by mala úspora dosiahnuť 33 až 34 miliónov eur ročne. Horná hranica úsporného potenciálu je približne 45 miliónov eur.

Zľavy by ostali

Po zrušení využívania vlakov zadarmo by študenti a dôchodcovia stále mali k dispozícii zľavy približne v rozsahu 50 % oproti štandardnému cestovnému. Po železniciach cestujú bezplatne takmer deväť rokov, od novembra 2014. Národný vlakový osobný dopravca je podľa návrhu bez štátneho transferu každoročne stratový.

„Cestovné vo vlakoch pokrýva len 20 % nákladov vlakovej dopravy a tento podiel každoročne klesá. Študenti a dôchodcovia využívajúci bezplatnú prepravu tvoria približne 30 % cestujúcich vo verejnej železničnej doprave,“ uviedol rezort financií. Zrušením bezplatnej prepravy vo vlakoch sa tak zavedie spoluúčasť dotknutých skupín obyvateľov.

Z dokumentu vyplýva, že toto opatrenie možno zaviesť úpravou cenníka v Prepravnom poriadku ZSSK a nastavením nových cien v systémoch dopravcu, čo si vyžiada niekoľko mesiacov.

Ako to funguje

Na využívanie 100 % zľavy z cestovného je v súčasnosti potrebné dosiahnuť vek 62 rokov a zaregistrovať sa do systému ZSSK, získať na základe registrácie preukaz ZSSK, na ktorý sa priznáva 100 % zľava z cestovného, pred cestou si treba zabezpečiť cestovný lístok na 100 % zľavu z cestovného.

Pri kontrole vo vlaku sa treba preukázať preukazom ZSSK, na ktorý sa priznáva 100 % zľava z cestovného (ak neobsahuje fotografiu aj preukazom totožnosti) a cestovným lístkom na 100 % zľavu z cestovného, okrem tratí so SVS.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #vlaky #doprava #Dôchodcovia #penzisti #vlaky zadarmo #cestovanie zadarmo