Štát pripravuje nové poukážky. Kto ich dostane a na čo ich možno použiť?

Prístup k rýchlemu internetu majú mať aj občania, ktorí si to nemôžu dovoliť. Chudoba alebo sociálne vylúčenie sa na Slovensku týka takmer milión obyvateľov, počet týchto ľudí každoročne rastie. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) o tom informoval pri predstavovaní zámerov svojho rezortu v programovom vyhlásenia vlády.

25.11.2023 06:00
internet, online Foto:
Ilustračné foto.
debata (8)

„Chceme bojovať s digitálnou chudobou a na to potrebujeme dve základné veci. Aby tí, ktorí si nemôžu dovoliť internet, dostali poukážky,“ povedal minister informatizácie. „A tam, kde internet nie je, aby sa pevnou sieťou natiahol až na úroveň základných a stredných škôl a aby boli pokryté aj všetky hlavné cestné koridory,“ doplnil. Raši je presvedčený, že zabezpečenie dostupnosti internetu patrí k ústavou garantovaným právam, pretože internet je aj o vzdelávaní, prístupe k práci a hlavne je to stabilizačný prvok v živote regiónov, ktoré sa najmä v okrajových častiach vyľudňujú.

Nadpis ide sem…

Plány ministerstva v informatizácii viac priblížil štátny tajomník pre túto oblasť Ivan Ivančin. Za výzvu digitálneho desaťročia do roku 2030 označil zvyšovanie digitalizácie infraštruktry, podnikov, verejnej správy aj úrovne digitalizácie ľudí a kompetencií v IT sektore. Slovensko je podľa indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) na 23. mieste spomedzi 27 členských štátov Európskej únie. „Ministerstvo informatizácie v tejto dekáde zastane úlohu lídra v naplňovaní cieľov stanovených touto výzvou. Vytvorí národnú stratégiu, ktorá bude prierezovým dokumentom a manuálom k silnejšiemu a odolnejšiemu Slovensku,“ povedal Ivančin.

„Veríme, že orientáciou na etablované európske produkty dodávané lokálnymi IT poskytovateľmi budeme podporovať štandardizáciu, preberaním inšpirácie a učením sa od najlepších v rámci tohto sektora a v EÚ budeme vedieť vylepšiť nepriaznivú bilanciu, ktorá nám vychádza z indexu DESI,“ poznamenal Ivančin.

Ako príklad uviedol orientáciu na implementáciu mobilnej identity na základe európskej digitálnej identity, tá má umožniť štátu priblížiť sa k ľuďom a ponúknuť im bezpečnú a užívateľsky prívetivú alternatívu k fyzickej identite s využitím v elektronických služieb verejného alebo súkromného sektora. „V oblasti životných situácií budeme akcelerovať implementáciu čo najvyššieho počtu prioritných životných situácií, ktoré uľahčia občanom a podnikateľom život a zbavia ich zbytočnej byrokracie,“ dodal Ivančin. Bude to podľa princípov ako jedenkrát a dosť, vybavenie na jednom mieste či proaktívne automatizované služby.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #internet #rýchly internet #poukážka